Rozhovor s našimi učiteli

Tentokrát jsme pro účel rozhovoru vybrali dva učitele z Gymnázia, a to pana Ondřeje Kašlíka a paní Kristýnu Daňkovou.

Učili jste i na jiné škole? Pokud ano, jak byste ji srovnali s Rožnovským gymnáziem?

Kašlík: Učil jsem 2 roky na Gymnáziu Jana Blahoslava a Střední pedagogické škole v Přerově. Je to velmi velká škola s početným pedagogickým sborem (cca 85 učitelů). Já osobně mám raději menší kolektivy, a i z tohoto důvodu mi Rožnovské gymnázium více vyhovuje. Pokud bych dále srovnával, musím jednoznačně vyzdvihnout příjemné pracovní prostředí a přístup vedení   Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm.

Daňková: Ano, učím déle, než na co vypadám. Učit jsem začala v Ostravě na jazykových školách (zhruba od 19 let), pokračovala v Cambridge na letních kurzech (čtyři krásně, ale náročně strávená léta), v Ostravě na Lyceu, ve Frýdku-Místku a okolí jako OSVČ a nyní jsem zde.

Proč jste si vybral zrovna tuto školu?

Kašlík: S manželkou jsme se domluvili, že až dostuduje Vysokou školu v Olomouci, přestěhujeme se do Frenštátu pod Radhoštěm nebo jeho blízkého okolí. Hledal jsem proto pracovní příležitosti v této oblasti. Na Rožnovské gymnázium jsem slyšel pozitivní ohlasy a spolu s dobrou dojezdovou vzdáleností tato škola představovala zajímavou možnost.

Líbí se vám na naší škole?

Kašlík: Na naší škole se cítím velmi dobře. Jsem zde sice jeden z nejmladších, na což jsem nebyl zvyklý, ale kolegové a vedení jsou milí, vstřícní a můžu tak lépe růst ve své pedagogické praxi.

Daňkové: Samozřejmě, líbí – moc. Já jsem člověk, kterému dělají radost malé věci. Takže od parkoviště, kabinetu, kolegů, rozvrhu, přes jednotlivé třídy, na které se každý den těším, až po jídelnu, kde máme opravdu skvělé paní kuchařky.  

Co kolektiv? Jak vycházíte se svými kolegy?

Daňková: Kolektiv je skvělý! Každý den se těším na oběd, nejen proto, že mám pořád hlad, ale těším se, s kým zrovna budu mít příležitost si popovídat. 

Jaké předměty učíte? Jaký preferujete?

Kašlík: Učím převážně tělocvik, pak IVT a Základy společenských věd.

Daňková: Učím anglický a český jazyk. Angličtinu učím více a déle, mám k ní i v osobním životě velmi blízko, ale oba předměty mám samozřejmě ráda. Čeština je krásný a bohatý jazyk, a čím více se jí věnuji, tím mě baví víc. 

Učíte raději mladší nebo starší žáky? Proč?

Daňková: Aktuálně učím dvě třídy nižšího gymnázia a dvě třídy vyššího a neměnila bych. Každý ročník má svá specifika. U starších  studentů mě baví už jednotlivé osobnosti s vyhraněnými názory na svět, mladší žáci jsou zase zábavní a upřímní (někdy až moc).  

Jak přistupujete k výuce? Máte raději klasický výklad studia, nebo jej proplétáte i se zábavnými aktivitami?

Daňková: Angličtina podle mě snad ani jinak, než aktivitami, učit nejde. V hodinách češtiny se na zábavné aktivity také ještě prostor najde, ovšem žáci mají občas o zábavnosti mých aktivit jiné představy než já.

Jaký je váš názor na školní jídelnu?

Kašlík: Neubráním se srovnání s mým minulým působištěm – místní jídelna vaří mnohem chutněji. Musím ocenit především polévky.

Máte nějaké oblíbené jídlo nebo světovou kuchyni?

Kašlík: Opečené brynzové pirohy se smetanovou omáčkou. Ze světové kuchyně mám nejraději asijskou a italskou.

Daňková: Tady mám odpověď jasnou a jednoznačnou. Sushi je mým jídlem číslo jedna. Pokud není sushi, pochutnám si na mořských plodech obecně, a pokud to zavání Asií, ještě lépe.

Čaj nebo káva?

Kašlík: Káva.

Daňková: Kávu. Dvakrát denně – vždy po snídani a po obědě s čokoládkou.

Patří ananas na pizzu?

Kašlík: Co člověk to chuť. Mám rád kombinaci ovoce a masa, takže za mě určitě může být.

Máte radši sladké nebo slané?

Daňková: Další jasná a jednoznačná odpověď. Sladké. Něco, čím nikdy nepohrdnu a čemu neumím říct ne.

Jaké máte koníčky?

Kašlík: Mám velké množství zálib a málo času je všechny dostatečně realizovat. Například mě velmi baví horská turistika, dále kolektivní sporty – fotbal, florbal, volejbal.  Nepohrdnu dobrou knížkou nebo časem prožitým s přáteli. V neposlední řadě si rád zazpívám nebo zahraji na kytaru.

Daňková: Mým největším koníčkem jsou bezpochyby psi a sportování s nimi. Běhám agility a pokouším se a caniscross. V minulosti jsem závodila ještě v dogfrisbee a trénovala dogdancing. Nad rámec tohoto ráda chodím. Jsem procházkový typ, takže ať je to chození po kopcích nebo objevování krás měst – baví mě obojí. Když odpočívám fyzicky, učím se šít, nebo si přečtu dobrou knihu. Jo a samozřejmě dcera, ta je taky velkým koníčkem.

Jaký styl hudby je vám nejblíže? Jaký je váš oblíbený interpret?

Daňková: Oblíbený styl hudby ani interpreta zrovna nemám. Baví mě filmová hudba, staré klasiky, rock. Ráda chodím na koncerty. K mým největším koncertním zážitkům patří například první řada na koncertu kapely Rammstein, světelná show kapely Coldplay i zábava v Heligonce na Jarku Nohavicovi.

Máte nějaké domácí zvíře? Popřípadě jaké?

Kašlík: Měl jsem dlouho papouška šedého – žaka. V současné době vlastníme psa – jmenuje se Barny (border kolie).

Daňková: Mám dva psy plemene whippet. 10 letou fenku Cookie a její dceru Donut. 

Máte radši kočky nebo psy?

Kašlík: Psy.

Daňková: Mám doma dva psy, ti u mě ze zvířat jasně vedou. Před časem jsem adoptovala i dvě kočky, ale ty šly za lepším a přestěhovaly se k sousedům. K nám tedy chodí jen vyžírat misky a tulit se – když jsou psi zavření.

Povedlo se vám někdy splést si učebnu nebo zabloudit ve škole?

Kašlík: Ano, naštěstí jen párkrát a vždy na začátku, než jsem si zapamatoval, kde se jaká třída nachází.

Jakými jazyky mluvíte?

Kašlík: Mluvím anglicky a lehce německy. Díky rodině na Slovensku ovládám slušně i slovenštinu, ale to se moc nepočítá. 😀

Daňková: Tady to bude krátké. Ráda se tvářím, že česky a anglicky. Až ostudně dlouho jsem se učila německy, ale teď bych asi měla problém i s objednáním jídla v restauraci. Laškovala jsem i s ruštinou a španělštinou, ale pak jsem si koupila prvního psa. A zbytek už znáte.

Do jaké země byste se chtěla jednou podívat? A jaké jste už navštívila?

Daňková: Začnu od konce, dokud jsem ještě byla mladá a svobodná, cestovala jsem relativně dost. Za těch pár let jsem navštívila Španělsko, Portugalsko, Itálii, Řecko a některé přilehlé ostrovy, Chorvatsko, Rakouské hory a jezera, Slovinsko, Francii, Lucembursko, Švýcarsko, Holandsko, Švédsko, Německo, Polsko (převážně sever), Turecko, Egypt, Maďarsko, samozřejmě Velká Británie (velká láska, tam jsem byla turisticky i pracovně mnohokrát) a Thajsko. Snad jsem nic nevynechala. Ráda bych se podívala do Austrálie a na Nový Zéland, ale pokud uvidím ještě pár článků typu: „Australia Is The Land Of ‘Nope’, And Here Are 40 Pictures Proving It“, vymyslím jinou destinaci.  

Trávíte prázdniny radši u moře, nebo na horách?

Daňková: Raději u moře. Na horách bydlím, takže těch si užiji dost. Máme domeček kousek pod Lysou horou, takže v sezónu (tehdy, když není sníh) chodím na kopec i dvakrát týdně.  

Máte nějaké oblíbené anglické slovo nebo frázi?

Daňková: Moc se mi líbí citát Foresta Gumpa: Life is like a box of chocolates. You never know what you’re gonna get. A další, z GoT: The winter is coming. (Moje celoroční panika řidičky na sněhu.)

Jakou sociální síť nejčastěji používáte?

Kašlík: Dříve to byl Instagram, trávil jsem na něm tolik času (z mého pohledu), že jsem jednoho dne (ve své silné chvíli) udělal razantní krok a zrušil si jej. Teď používám pouze Facebook a stačí mi to.

Kdybyste se mohla vrátit do minulosti, nebo cestovat do budoucnosti, co byste si vybrala? A pokud do minulosti, jaké období a proč?

Daňková: Nenapadá mě žádné období z minulosti, které by mě uchvátilo natolik, abych v něm chtěla žít. Jedinou výhodu vidím v nošení krásných rób, ale vsadím se, že i to by mě časem omrzelo. Do budoucnosti asi taky ne. Občas si už teď připadám stará, když se snažím pochopit, na co je dobrý Snapchat a co je špatného na WhatsAppu (… it’s just for oooold people – thanks, 1.A).

Oblíbený film nebo seriál?

Kašlík: Těžko říct, jsem milovníkem sci-fi a drama žánru, první co mě teď napadá, jsou Interstellar a Vykoupení z věznice Shawshank. Mám velké množství oblíbených filmu a třeba zítra bych vybral jiné dva. U seriálu to je lehčí – Přátelé a The Big Bang Theory.

Daňková: Obecně mám raději seriály než filmy. Se seriálovými hrdiny strávím spoustu času a více pak prožívám jejich životní radosti i strasti. Než si ve filmu někoho oblíbím, tak buď zemře, nebo mě přestane bavit, nebo je konec. K mým oblíbeným seriálům patří Game of Thrones, Outlander, The Good Doctor,  plus samozřejmě tradiční sitkomy typu The Big Bang Theory, Himym, Friends atd.

Jaké je vaše oblíbené roční období? Proč?

Kašlík: Na každém období mám rád něco, ale kdybych měl vybrat jedno, tak by to bylo jaro – není ještě takové horko, téměř neotravuje žádný hmyz a všechno v přírodě působí svěžím a barevným dojmem.

Váš oblíbený sport?

Kašlík: Fotbal (aktivně) a hokej (pasivně).

Jaké máte vzpomínky na základní školu? Jaký byl váš oblíbený předmět?

Kašlík: Různé – chodil jsem na dvě ZŠ. Na té první jsem se pořád rval a na druhé jsem se pro změnu zastával slabšího kamaráda. Na první jsem nebyl šťastný, na druhou vzpomínám rád, protože jsme se přestěhovali na jižní Moravu a prostředí školy bylo přátelštější. Nejoblíbenější předmět – tělocvik a chemie.

Vanilková nebo čokoládová zmrzlina?

Kašlík: Čokoládová

Od kdy máte nakoupené dárky na Vánoce?

Kašlík: Od poloviny listopadu. Předvánoční čas tak bude klidnější.

Co chcete najít pod stromečkem?

Kašlík: Nejsem náročný na dárky – daleko raději je dávám. Ale pokud bych si měl něco přát, bylo by to praktického charakteru – např. už potřebuji novou vrtačku.

 

Martin Vrána

Tereza Lenomarová