Natálie Haplová

Asi jste o tom už všichni slyšeli. Videohra o posedlých robotických maskotech z roku 2014 konečně dostala svůj film. Ale stojí vůbec za to? Na tuto otázku se vám jakožto milovnice této videoherní série pokusím v tomto článku odpovědět… 

Takže, abychom se uvedli trochu do obrazu, o čem vůbec ty hry jsou? 

FNAFko začínalo jako indie hororová videohra amerického vývojáře her Scotta Cawthona, která se dočkala deseti her, spousty knížek a neuvěřitelné fanouškovské základny vytvářející neuvěřitelné množství animací, fanartů a fan songů. Abych to shrnula, celý lore těchto videoher se točí kolem sériového vraha Williama Aftona, který v řetězci pizzerií s animatroniky zabije 5 dětí, které schová do obleků animatronických zvířat. Duše těchto dětí ho pak straší tak dlouho, až to nezvládne a sám se schová do jednoho takového animatronického obleku, v němž ho probodají robotické součástky a on vykrvácí. 

To sice není zdaleka všechno, ale základní lore by to byl… 

Tak, a teď se konečně pustím do hodnocení toho filmu 

Jakožto někdo, kdo s FNAFkem vyrůstal, jsem si film dost užila. Není to klasický hororový film, moc dobré jumpscares a dobré děsivé scény v něm nehledejte, ale myslím si, že pro dlouholeté fanoušky, kteří se na tenhle film těšili FAKT DLOUHO, je to víc než dobré. Atmosféra v kině byla úžasná, bylo tam strašně moc cosplayerů, někteří během filmu i vtipkovali a celé kino se pak smálo, našla jsem tam spoustu fajn lidí, a všichni jsme si to tam prostě moc užili. Film sice moc nenásleduje úplně do detailů lore videoher, ale ty základní aspekty tam jsou. Takže za mě film doporučuji všem FNAF fanouškům, kteří si ho plánují užít s ostatními a nechtějí úplně přemýšlet nad tím komplikovaným příběhem, který je ve videohrách a knížkách. Navíc, je tam jeden celkem pěkný herec (Josh Hutcherson), takže to je možná další důvod, proč se na tenhle film vyplatí jít.

Ale pro všechny ostatní, kteří FNAF moc neznají a jenom mají rádi hororové filmy: podívejte se radši na něco jiného. Celý film je plný referencí a easter eggs pro fanoušky a spíš než horor je to trochu děsivější film pro děti.