Revolution Train

Šestého prosince přijel na rožnovské nádraží protidrogový vlak „Revolution Train“. Dopoledne vlak navštívily základní školy z Rožnova a okolí. Odpoledne se vlak otevřel také pro veřejnost. Cílem vlaku je pomocí zapojení všech lidských smyslů inspirovat návštěvníka ke kladným životním volbám. Ve čtyřech kinosálech soupravy je promítán příběh o začátcích, vývoji a následných důsledcích drogové závislosti.

Po pár měsících může přijít v rámci programu do školy lektor, obvykle policista nebo strážník z daného města, který v návazném programu „To je zákon, kámo!“ znovu probírá příběh drogové závislosti. Tentokrát je na příběh nahlíženo z perspektivy policejních týmů, které problematiku rozebírají po stránce zákona.

Jedním z lektorů z řad strážníků Městské policie je také Pavel Vrána, kterého jsme se zeptali na pár otázek ohledně projektu.

Mimo samotný vlak a následný program „To je zákon, kámo!“, jsou součástí projektu i nějaké jiné programy, které by byly přístupné i veřejnosti?

Ano, nyní běží program s názvem „Policejní pártračka“. Ta je určená pro rodiče s dětmi. Pomocí jednoduché aplikace ve svém mobilním telefonu, procházíte jednotlivá stanoviště a pátráte po pachateli trestného činu. Chystá se také, že by mohla proběhnout i v Rožnově, ale zatím je to v přípravách. K dnešnímu dni, 6.5.2022, probíhá úprava aplikace pro Rožnov pod Radhoštěm

Jsou připravované i další navazující programy, a to bych asi odkázal na stránky revolutiontrain.cz, kde lze nalézt podrobnější informace.

Kdy přijede vlak do Rožnova nebo okolí znovu?

Pokud se podaří, mohlo by přijet přímo do Rožnova letos na podzim, ale zatím je toto tzv. v plenkách. Držme palce.

Jaké pro vás byly přednášky na školách?

Pro mě to bylo až překvapivé. V tom smyslu, že jsem byl mile překvapen, co vše některé děti vědí o návykových látkách a jaké mají, některé, právní povědomí.

Máte nějakou vzpomínku ze svého zaměstnání, která vám utkvěla v paměti?

Práce Městské policie není jen o represi, ale co mě potěší vždy je to, když se ztracený čtyřnohý člen domácnosti vrátí v pořádku domů.

Jakého přestupku nebo trestného činu se lidé často (například nevědomě) dopouští?

Co se týká přestupkových jednání, tak v rámci Rožnova bych řekl, že jde hlavně o oblast dopravy a špatného parkování. To řešíme asi nejvíc. Např. stání v místě, kde není dodržena tzv. šíře jízdních pruhů. Málokdo si z autoškoly pamatuje, že když někde na ulici, mimo parkoviště, zaparkuje, musí nechat volný alespoň jeden jízdní pruh o šíři 3m pro každý směr jízdy, tedy mezi takto zaparkovaným autem a okrajem vozovky na obousměrné silnici musí být 6mNebo řešíme stání na křižovatkách a u přechodů.

Z trestné činnosti půjde o majetkovou, tedy hlavně krádeže, ale to je už samozřejmě úmyslná trestná činnost.

Martin Vrána