Ostravský mrakodrap

Nová nejvyšší budova Česka asi padesát kilometrů od nás? Proč ne!

Před pár lety se začal šířit ambiciózní plán o výstavbě nejvyšší české budovy. Ta by měla stát v Ostravě u obchodního centra Forum Nová Karolina. Navrhlo ji architektonické studio Chybik+Kristof a s výškou 235 metrů má překonat i prozatím nejvyšší českou budovu N Tower v Brně. Užitá plocha má být asi 98 000 m². Tvarem má budova připomínat obrovské přesýpací hodiny. I když tuto stavbu mnoho odborníků odmítlo s tím, že věž naruší panorama Ostravy, u obyvatel se setkala s vcelku pozitivním ohlasem. Měla totiž dát třetímu největšímu městu České republiky nový vzhled – moderní a futuristický. Komplex měl být plný zeleně a celý prosklený.

Změna plánu:

Tak to mělo být ještě před pár týdny. Kvůli nestabilní jílové půdě se ale celý plán mění zpátky k tomu úplně původnímu. Místo jedné velké věže vzniknou dvě menší. Na místě, kde dříve stála koksovna, nyní bude stát věž vysoká asi 170 metrů a hned vedle ní další, asi třikrát menší, se zhruba 60 metry. I když je současný návrh značně nižší než ten předešlý, pořád se bude jednat o náš nejvyšší mrakodrap. Součástí věže mají být rezidenční byty, vyhlídka, hotel, lázně, restaurace či kavárna.V třetím největším městě Česka by tak mohla vyrůst velkolepá stavba. Jako by nám tímto Ostrava dokazovala, že už není jen centrem hutnictví, ale moderním velkoměstem splňujícím evropské parametry. Vždyť má také řadu tuzemských i zahraničních návštěvníků. Lidé jezdící na atletický meeting Zlatá tretra nebo hudební festival Colours of Ostrava už dávno nejsou jen Češi a Evropané.
Doufejme tedy, že se tohoto velkolepého návrhu dočkáme. Pokud se stavba do konce tohoto roku schválí, má být vystavěna do roku 2027.

Jan Urda