Pirátství Poldy 7

V naší zemi si lidé dost potrpí na poctivou českou práci. Ať už se to týká nábytku, módy nebo her. A tak není divu, že se na svět 15.4 dostal sedmý díl národem milované adventury (hry s důrazem na řešení zápletek a hádanek) Polda. První počin této série vydala společnost Zima Software již roku 1998, kdy shledala skvělý ohlas. „Polda“ je znám svým specifickým humorem, narážkami na politiku a zahrnutím známých hvězd ze zahraničí do příběhu. Další milovanou věcí je ryze český dabing. Napříč několika díly uslyšíte známé hlasy Luďka Soboty, Jiřího Lábuse, Petra Rychlého a mnoha dalších.

Bohužel se u posledního dílu setkali vývojáři s nečekanou a nepříjemnou věcí. Mnoho hráčů si začalo nelegálně stahovat kopie hry. Situace vyšplhala až do bodu, kdy si přes 60 tisíc lidi stáhlo Poldu 7 zdarma, zatímco legální verze se prodala v řádech stovek. Všechny kopie poukazují k uživateli používající přezdívku Čiko. Ten dává hru na různé stránky, kde je volně k dispozici. Vývojáři se samozřejmě snaží odstranit Poldu z různých webů, avšak to většinou nejde a jediné s čím se setkají jsou nadávky v komentářích od různých uživatelů.

Pokud tato situace bude nadále pokračovat a hra nepokryje náklady na výrobu, tak bychom se už nikdy dalšího dílu série dočkat nemuseli. A to není jediná věc, o kterou by se přišlo. Zima Software chce do budoucna vytvořit remaster (lépe vypadající verzi) Poldy 2, případně novou temnou adventuru. Mnohým hráčům stále připadá nelegální stahování her v pořádku, ale zapomínají na malé skupiny vývojářů, jež ztratí výdělek a i když chtějí, nemají možnost vytvářet další zábavné hry pro lidi.

Štěpán Adámek