NEOM - Moderní město

V Saúdské Arábii plánují postavit supermoderní město Neom, jehož projekt představil saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán. Mělo by se nacházet na pobřeží Rudého moře a zabírat plochu 26 500 km2. Výstavba započala minulý rok a dokončení je naplánováno na rok 2025, ale kdo ví, jestli se stavba stihne tak rychle dokončit. Město je součástí plánu Saudi Vision 2030. Podle něho se má ekonomika země soustředit na moderní technologie, místo ropy. Náklady města se odhadují na 500 miliard dolarů a mělo by pojmout až milion obyvatel.

Město bude mít specifický tvar, který bude z leteckého pohledu vypadat jako dlouhá přímka. Tento typ se bude jmenovat The Line (linie). Bude se táhnout od pobřeží až do vysoko položených údolí. Lineární město má vést k jedinečnému soužití člověka s přírodou, proto se bude skládat ze tří úrovní. V první úrovni bude hodně zeleně a parků, bude bez aut a silnic, pohybovat se na ní bude výhradně pěšky. Druhá úroveň bude pod povrchem země a bude sloužit k službám pro obchody. Třetí úroveň by měla být páteř města, ta bude přepravovat superrychlými podzemními vozidly lidi a zboží a díky ní bude možné se dostat do všech koutů města za minimální čas.

Ještě se s jistotou neví, jak bude město přesně vypadat, ale je jisté, že se tam nebudete cítit stísněně. Téměř všude se dopravíte pěšky, a hlavně nebudete čelit problému ostatních velkých měst – špatnému ovzduší. Veškerá energie bude pocházet z obnovitelných zdrojů, všechny budovy budou uhlíkově pozitivní a vše bude řídit umělá inteligence. Další výhoda žití v Neomu bude, že město má fungovat nezávisle na stávajícím státním zřízení. 

Já osobně si myslím, že je tento projekt skvělým krokem pro čistější planetu, ale nejsem si jistý, zda máme dostatek moderních technologií, abychom stihli město až pro milion obyvatel dostavět už v roce 2025. A co si o tom myslíte vy?

Andrej Jochec