Jak přežívá divadlo?

Opověď na otázku výše zmíněnou: Nepřežívá. Alespoň nijak zvláště dobře. Je velmi těžké zrealizovat divadelní inscenace v této době, a ještě dlouho tomu tak bude. Letošní rok se pro divadelníky stal obzvláště náročným. Provedu vás naším divadelním rokem.

Září. Ještě prokletý rok 2020. Ani jeden z kroužků gymnázia nefunguje, z hygienických důvodů se uzavřely. Divadlo se jedinkrát sešlo, a to před školou na lavičkách. Divadelníci si posedali v odstupech a čekali, co se bude dít dál. Pan Němec nám ve stručnosti představil naši letošní hru: Hadrián z Římsů. Rozdělily se role a nastínily se nám základní scénické poznámky. Zatímco dveřmi odcházeli ostatní studenti a mávali nám, my se snažili soustředit a rychle jsme listovali novými scénáři. Já brala žlutý fix a značila si.

Zanedlouho po tom, co jsme obdrželi text, se zavřely školy a naděje na otevření divadla zhasly. Začaly zkoušky v online podobě přes Microsoft Teams. Každý pátek jsme se takzvaně „sešli“ a pročítali si text hry. Napřed se prozkoušel děj a charakter postav, pak jsme už vpluli do samotné prezentace hry a začali se učit text. A učit, učit, učit. Kromě období Vánoc a nového roku se tento rituál opakoval pořád dokola, jen sem tam se něco málo změnilo, zlepšilo, nebo zcela vypustilo.

Na jaře svitla naděje. Začalo se schylovat k rozvolnění opatření a my jsme netrpělivě čekali na zrealizování nového plánu. Tak jak tak by nešlo do léta hrát na živo. Nicméně přišel nápad: natočíme divadelní inscenaci. Připravilo se zelené plátno a fiktivní Janíkova stodola. A pak stačilo čekat. Čekat a čekat. Jenže přišly maturity. A byl konec. Takže bude se natáčet před nimi? Když se maturanti učí? Asi těžko. Takže po maturitách? Snad, snad. Ke konci června tak hodláme zrealizovat hru ve venkovním amfiteátru. Držte nám palce! Pokud to nevyjde, Hadriána zkusíme třeba jako rozhlasovou hru. 🙂

Něco málo ke hře samotné: Původně loutkovou hru Hadrián z Římsů napsal český autor z období 19. století Václav Kliment Klicpera. Jedná se o komedii parodující časy rytířů za dob Karla IV. Klicpera byl dramatik a spisovatel známý takzvaným kuklením. Jedná se o záměnu postav (vy uvidíte ve hře dokonce tři Hadriány!) a s tím spojený dokonalý zmatek. V příběhu se pojednává o zásnubách mladé krásné Ruměny, která se má stát Hadriánovou ženou. Ale který z nápadníků je pravý Hadrián? Její otec, kníže Světislav, navíc nesouhlasí s její láskou Želmírem. Ubohá Ruměna tak doufá v zázrak. Všichni (včetně mě, tetičky Jenoféfy) se snaží záhadu rozluštit.

Celé obsazení:

Světislav – Matěj Radil

Šašek – Václav Marian Šesták

Jenofefa – Eliška Punčochářová

Ruměna – Adéla Pašková

Želmír – Kryštof Knesl

Soběbor – Adam Volek

Hadrián – David Chýlek

Lepohlav – Petr Gardaš

Jehoň – Radim Slovák

Srpoš – Vít Vašenka

Duch – Richard Vodička

Tento článek píšu z jednoho agitativního důvodu. Prosím vás, až budeme hrát naživo, abyste se přišli podívat. Pro nás je momentálně velmi náročné hrát, když neslyšíme žádnou zpětnou vazbu. Jedinou útěchou je pro nás virtuální potlesk pacičkou v Teamsech. Byli bychom moc vděční za plné, nebo alespoň trochu zaplněné jeviště, ať už budeme hrát kdekoliv.

Eliška Punčochářová