Britská královská rodina

V královské rodině se za poslední dobu událo mnoho nového. Nejvíce jste však mohli zaznamenat nejsmutnější událost posledních dní, úmrtí prince Philipa. Stručný popis nejnovějších událostí z této, nejen v Anglii, populární rodiny vám přináším v následujících odstavcích.

Od Diany k Meghan

Meghan Markle bývá s princeznou Dianou často srovnávána. Její životní příběh je však jednoznačně odlišný. Rodačka z města Los Angeles je bývalou herečkou, dnes nese titul vévodkyně ze Sussexu. S princem Harrym, synem proslulé princezny Diany, se seznámila v roce 2016. Později, 19. května 2018 se konala svatba v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. O rok později, 6. května 2019, se narodil do královské rodiny nový přírůstek, jejich syn Archie. Nový pár však provází spory se zbytkem královské rodiny. V důsledku toho se Meghan a Harry odstěhovali do Spojených států amerických a odtrhli se zcela od královské rodiny. Velkou pozornost přitáhl rozhovor páru se slavnou moderátorkou Oprah Winfreyovou, v němž přinesli mnoho šokujících informacích. Britští občané však dle průzkumů věří mnohem více zbytku královské rodiny, než Meghan a Harrymu, a zůstávají věrni tradicím.

Kdo je následníkem trůnu?

Současnou královnou je samozřejmě Alžběta II. Podle dědičného práva je hlavní následník trůnu princ Charles. Druhý v pořadí je pak princ William. Po něm následuje jeho syn George. Dědictví postupuje vždy podle nejstaršího dítěte – tomu se říká primogenitura. V historii se jednalo o nejstaršího syna, později to však mohla být i žena, nicméně až v pořadí za nejmladším synem. V současnosti se zákon změnil již na rovnoprávnou primogenituru, tedy je jedno, zda se jedná o ženu či muže.

Poslední sbohem

Dne 9. dubna zemřel na hradu Windsor manžel královny Alžběty II., princ Philip. Rodák z Korfu byl příslušníkem Britského královského námořnictva. Za druhé světové války sloužil v Tichomoří a Středomoří. V roce 1947 se stal manželem Alžběty II. a vzdal se svých titulů ze strany Dánska a Řecka. Dostal titul vévody z Edinburghu. V roce 1952 stál po boku své ženy, když byla korunována na královnu. Nemohl však být jmenován králem. Tím je pouze ten, kdo sedí na trůnu (u ženy tomu tak není, jeli král vládcem země, pak jeho žena je královnou). Dosáhl tak na oslovení „princ“. Byl známý svou prostořekostí a heslem „co na srdci to na jazyku“. Jeho vtipné a trefné připomínky se staly legendárními. Kupříkladu aktivistce Malale Yousafzai řekl: „Děti chodí do školy, protože je jejich rodiče nechtějí doma.“ Žena se (naštěstí) mohla upřímně potrhat smíchy. Za zmínění stojí i připomínka: „Přál bych si, aby si vypnul mikrofon.“ Tu pronesl při vystoupení Eltona Johna. Poté, co princ zemřel, držela Británie dlouho státní smutek a svého oblíbeného člena královské rodiny bude ještě dlouho oplakávat.

Corgi nebo dorgi?

Královna Alžběta II. Je známá svou oblibou psích miláčků.  Za dobu své vlády vlastnila více než třicet welsh corgiů. Poté, co ztratila posledního člena velké psí smečky, corgiho jménem Whisper, v roce 2018, zbyli ji jen dva dorgi. Dorgi je kříženec corgiho a jezevčíka. Nakonec však odešli i oni. Alžběta již nechtěla žádné jiné psí společníky, ve strachu, že by nebyla schopna se o ně postarat. Nicméně nedávné tragické a stresující události v rodině ji přiměly, aby si pořídila nové mazlíčky. Jsou jimi dvě štěňata dorgi – Fergus a Muick.

Eliška Punčochářová