Je nějaký rozdíl?

Když začala válka na Ukrajině, téměř okamžitě začali tamní obyvatelé prchat pryč do sousedních či blízkých států. Hlavně do Polska. Česká republika ale přijala ukrajinských uprchlíků nemálo, dokonce nejvíce na počet obyvatel. A to přes 300 000. Toto číslo zahrnuje i hodně školáků, kteří u nás musí navštěvovat školy. Jaký ale je mezi naším školstvím a školstvím na Ukrajině rozdíl?

Základní všeobecné vzdělání tam trvá čtyři roky. Pátá až devátá třída je již základní všeobecné střední vzdělání (u nás je to první a druhý stupeň základní školy). Poté žáci musí splnit zkoušku. Pokud uspějí, postupují na úplné všeobecné střední vzdělání (u nás střední škola). Ta původně trvala dva roky. Po reformách z roku 2017 budou mít studenti úplné všeobecné střední vzdělání dokončené po třech letech. Ve věku 17-18 let nastupují studenti na některou z vysokých škol.

Základní jazykem pro učení je ukrajinština. Pokud ale žáci bydlí blízko Ruska je možné, že navštěvují ukrajinskou školu a neumí ukrajinsky. Podobný problém se vyskytuje i na druhé straně Ukrajiny, v Zakarpatí.

Abychom celou situaci ve školství pochopili co nejlépe, zeptal jsem se mojí spolužačky Amálie, která do Česka přijela z Ukrajiny, na několik otázek:

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi školou na Ukrajině a v Česku?

První rozdíl oproti ukrajinské škole je ten, že na Ukrajině máme dvanáctibodový systém. 1 je nejnižší skóre a 12 je nejvyšší skóre. Výuka začíná o půl hodiny později, v 8:30. Prázdniny máme na podzim, v zimě, na jaře a v létě. V létě odpočíváme tři měsíce.

Vím, že tu jsi jen chvilku, ale přijde ti učivo tady v Česku těžší?

Jediným obtížnějším předmětem v České republice je tělesná výchova. Děláte spoustu různých cvičení, hrajete různé sportovní hry. Obvykle se rozcvičujeme, a pokud máme čas, hrajeme basketbal nebo volejbal. Nejčastěji tato lekce probíhá takto. Obecně mohu říct, že v České republice jsou lidé aktivnější a každý se věnuje nějakému sportu. To na mě udělalo dojem.

Vnímáš rozdíl mezi vybavením školy a tříd?

Na Ukrajině se třídy na mém gymnáziu téměř neliší od tříd v České republice. Jediné, co je jiné, je to, že v ukrajinských třídách máme nejen interaktivní a běžnou tabuli, ale i televizi a klimatizaci. Také můžeme mít offline a online lekce současně.

Jak to myslíš, když říkáš online a offline lekce současně?

Děti, jejichž rodiče jim během války nedovolili chodit do školy, jsou připojeny k online třídám a děti, kterým rodiče souhlasili s docházkou do školy, navštěvují offline třídy. Učitelé zapnou počítače a výuka probíhá online i offline zároveň.

Máte na Ukrajině ve školách nějaký specifický zvyk?

Ano, máme mnoho různých tradic a oslav. Na podzim máme svátek, narozeniny našeho gymnázia. Koná se ve velkém koncertním sále, kde se shromáždí všichni studenti. Děti zde zpívají, tančí, recitují básně a hrají na různé hudební nástroje. Při této slavnosti se také koná zasvěcení do gymnázia, které musí absolvovat noví studenti, kteří nastoupili na naše gymnázium. Je to velmi veselé odpočinutí od výuky, i když příprava zabere spoustu času. Gymnázium má také svůj kanál na Youtube. Natáčíme zde různé cover verze písní, přání k svátkům a prostě ukazujeme život našeho gymnázia.

Před novoročními prázdninami se všichni studenti mohou zúčastnit výměny dárků (tajný Santa). Vylosujete si jméno studenta a připravíte pro něj dárek. A pak mu tajný Ježíšek tento dárek dá. Tohle děláme na Štědrý den a na Boží hod. Sbor studentů obchází třídy a zpívá tradiční písně zvané „shchedrivkas“ a „koliadkas“.

Na Valentýna je ve vstupní hale umístěna schránka, do které můžete vložit valentýnku pro osobu, kterou máte rádi, nebo pro přítele/přítelkyni/učitele, pokud jim chcete poblahopřát.

Plánuješ tady v Česku zůstat? Pokud ano, na jakou vysokou školu půjdeš?

Upřímně řečeno, nevím, jestli se na Ukrajinu v nejbližší době vrátím, nebo ne. Zatímco ještě studuji na vašem gymnáziu, neplánuji tady jít na vysokou školu, protože jsem se ještě nesetkala s vysokými školami pro povolání, které jsem si vybrala.

Moc děkuji!

Jan Urda