Anna Lenomarová

Za pár chvil nás čekají krásné svátky. Neznám člověka, který by neměl rád Vánoce. Svátky plné bramborového salátu, kapra na pivu, balícího papíru, prociťování písníčky Vánoce přicházejí a vaječného koňaku. A když už se někdo nevyžívá v těchto svátcích, televizi si zapne.  

Z uplynulých pár let si nepamatuji ani jeden rok, kdy by nebyl TV program plný neskutečných trháků. Letos se znovu můžeme těšit na řadu českých, ale i zahraničních klasik. Jak v předvánočním týdnu, na svátky vánoční, tak po nich je program neskutečně nabitý a pokaždé, když zapnete televizi, tak bude co sledovat. I kdybyste neměli náladu na Vánoční tematiku, tak si najdete i něco bez nádechu Vánoc. 

Hned na Štědrý den ráno se můžeme těšit na klasiky jako Nesmrtelná teta, Shrek, Zlatovláska. Také nám připravili krásné ráno. V 6:00 na TV Prima najdeme nostalgickou chvilku s Jen počkej, zajíci! 
Objeví se i pár nových příběhů společně s největšími klasikami. Je tu pár pohádek a filmů, bez kterých bychom si Vánoce nedokázali představit. U některých je to vánoční díl amerického seriálu Simpsonovi, u starší generace je to díl Ulice, u mnoha je to krásná česká pohádka s Libuškou Šafránkovou, kterou si naše babičky pamatují letos již právě padesát let, a pro mnoho z nás je to nezbytná část Vánoc, kterou si ani já tento rok nemohu odpustit. Moudřejším již došlo, že mluvím o vrcholu České kinematografie. O neskutečném filmu z devadesátých let minulého století. Pelíšky patří k Vánocům již několik let a každým rokem chápu princip filmu o kousek víc. Nejde jen o komedii popisující nenávist rodin bydlících v společné bytovce, neopětovanou lásku a legendární hlášky, které snad každý z nás už minimálně jednou použil. Je to film popisující, jakým životem si procházely určité skupiny, jak sociální, tak zájmové v té době. V tento den se však můžeme těšit na novou pohádku Klíč svatého Petra. Dle ČSFD pohádka vypráví o třech zlodějích, kteří se dostanou do nebe, ale svatý Petr je pošle zpátky. Do nebe je přijme až tehdy, kdy na zemi nejdou jeho ztracený klíč. Jinak je čekají brány pekla. Mám od ní vyšší očekávání. Je to kvůli režisérovi Karlu Janákovi, který má již na kontě pár českých skvostů. 

Na druhý svátek vánoční již nemáme takové klasiky, ale perličky se najdou. Nejsou to pohádky a filmy s již tak vánočním nádechem. Princové jsou na draka, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Princezna ze mlejna a další klasiky. Objeví se tu však jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Příběh hrozivého Golema a jeho pána se odehraje v 17:50 na TV Nova.  

Poslední s Vánočních svátků je Štěpán. Pokud budete mít i po dvou dnech náladu na české pohádky, tak se těšte na Princeznu ze mlejna 2, Prince Bajaju, Obušku z pytle ven a mnoho dalších krás.  
Za mě jsou všechny úžasné, najdeme tu však dva skvosty kalibru o tři třídy vyššího. Rok 1984 nám přinesl jednu z nejúžasnějších pohádek za celého minulého století. Pohádka vyprávějící příběh mladého vojáka, beznadějně zamilovaného do princezny. Ta se ale stejně necítí. Její setra však ano. Zatím to zní jako nějaký americky propadák, ale když k tomu přidáte jeho těžký život, zlou macechu, rozpadající se zámek a kouzelný kožich čertovský, který Máchalovi nakonec pomůže se dostat k jeho vysněné, o které zjistí, že si jeho lásku ani peníze nezaslouží, takže si ve finále vezme její setru, tak si mnohý řekne, že S čerty vážně nejsou žerty. 
Avšak je tu jedna pohádka z roku 2022, na kterou si udělám 98 minut mého drahocenného času. Od minulého roku si totiž nedokážu představit Vánoce bez Lidušky a Adama, jak se pro něj beznadějně tahá lesem plným špatných speciálních efektů, jak on se i tak zajímá o jinou ženu, a ne o Lidušku, jak Ondra Sokol neskutečně rozdrtí každý inteligentní projev, který by si ve filmu mohl připsat, a samozřejmě bez chaloupky pana Švehlíka. 

Tento rok doopravdy neexistuje hodina, ve které byste nenašli ani jeden dobrý pořad. Jsem ráda, že tento letos strávím Vánoce doma, tudíž si budu moct na plno užít Vánoční atmosféru jak se vším vonícím po skořici a pomeranči, ale také pohádkami a Pelíšky, které mi často mile připomenou, že zároveň je můj život tak nedokonalý, ale zároveň zjistím, že může být i hůř. A ne, stále jsem od minulého roku neodpustila Lidušce, že opustila útulně vyhlížející chloupku pana Krakonoše-Švehlíka. Kdo jí vysvětlí, že všude dobře, u Švehlíka nejlíp?