Všechno to začalo po konci Avengers: Endgame, kdy oficiálně skončil Marvel tak, jak ho většina z nás znala. Staré dobré superhrdiny začali nahrazovat noví, což samozřejmě není vždy špatně, nejde omývat stejné příběhy pořád dokola (nebo ano?). Někteří hrdinové odešli úplně, jiní jen na chvíli, aby se za pár měsíců mohli znovu objevit v jednom z Marvelovských seriálů, které se množí jako krysy. K nim se ale vrátíme později.  

Víte, dle mého skromného názoru myslím, že fanoušci tohoto světa, filmů nebo samotných postav by mnohem více ocenili dva nebo tři kvalitní projekty pod záštitou Marvelu za rok. Osm, které vyšly v roce 2021, šest za rok 2022 a zatím šest až osm projektů, které Marvel připravuje na rok 2023, je již slušný přešlap. I přes tohle neuvěřitelné množství patnácti (v době psaní tohoto článku ještě nejsou venku Guardians of the Galaxy vol. 3) se dají opravdu dobré počiny spočítat na prstech ruky špatného chemika s oblibou v kyselinách.    

55 % na ČSFD za Ant-Man a Wasp: Quantumania také není dobrá vizitka a lákadlo pro případné zájemce, kteří by si chtěli za film poctivě zaplatit ať už v kinech, nebo na streamovacích platformách. A nebojte se, nízké hodnocení marveláckých snímků nezůstává jen u třetího dílu Antmana. Doctor Strange in the Multiverse of Madness na stejné stránce obdržel poměrně neuspokojivých 65 %. Proč neuspokojivých? Když se poohlédneme do roku 2016 na první díl o tomto hrdinovi, zjistíme, že je divácky poměrně lépe hodnocen. Čím to bude? Vždyť oba filmy sdílí režiséra, velká část hereckého obsazení je také stejná. Možná tím absolutně promrhaným potenciálem, který nám film ukazoval v trailerech, tím, jak se tvůrci rozhodli ignorovat další rozvoje postav a jak snaha o vytvoření hororu byla zmačkána a hozena do odpadkového koše velmi podobně jako týdenní leták Lidlu.  

Inu, ono braní si až příliš velkého sousta do úst je již klasickou praxí MCU. Naslibovat natěšenému divákovi velké věci, ukázat překrásně vypadající efekty a epickou hudbu a potom předložit něco absolutně jiného. Něco neuspokojivého, něco, co zabaví na dvě hodiny a divák odchází z kina s prázdným pocitem zoufalství na hrudi, ještě prázdnější peněženkou a v hlavně mu pořád dokolečka zní ty jediné dva vtipy, které se recyklovaly celý film.  

Co se týče výše zmíněných seriálů, to je jedna velká katastrofa. Nejhorší na tom je to, že většina z nich vypadá slibně. První dvě nebo tři epizody ukážou nějak rozjetý příběh, akci, slasti a strasti nám známých postav nebo představí úplně nové. Ale následně to jde celé do háje, opět.  Většinou se totiž do poměrně dobře začaté problematiky přimíchá absolutně nehodící se záporák, který tam je určitě jen proto, abychom mohli vyrábět více sběratelských předmětů. Abychom si dali jasný příklad, WandaVision byl ze začátku neškodný, zajímavě pojatý příběh o jedné zlomené ženě, která si existuje ve vlastním světě a musí se v něm vyrovnávat se svými problémy. V moment, kdy se objevila hlavní záporačka, se to pokazilo. Proč si tvůrci řekli, že je dobrý nápad ji tam strčit? Seriál mohl pokračovat v boji Wandy s Wandou a její následnou přeměnou v Scarlet Witch. Mohlo to skvěle položit základy pro její vývoj v zápornou postavu, kterou se stejně stala. Nebudu ani zmiňovat velmi slibné počiny, kterými jsou například Moonknight nebo The Falcon and the Winter Soldier, které byly naopak zavražděny nehorázně zbytečnými prvky jako je na sílu tlačený trapný humor, nelogická romantika a absolutní přehršel zápletek. Následně tu máme tragédie jako je She – Hulk, které se podařilo zabít poměrně slušně vykreslenou komiksovou postavu právničky nehorázně trapným, zbytečným a prvoplánovým humorem, který se snaží schovávat za satiru a dělání si legrace sama ze sebe.  

Jakožto člověku, který na Marvelu vyrůstal a prožil s ním velkou část života, mě tento úpadek trhá za srdce. Marvel a jeho touha po ziscích na úkor kvality si tímto svým jednáním postupně zabíjí i ty poslední zbytky fanouškovské základny, které jim zbyly. Ale co s tím my, obyčejní smrtelníci, můžeme dělat? Nic. Nezbývá nám bohužel nic jiného než jen sledovat, kterak si MCU postupně zatlouká hřeby do rakve.  

TeX