Malování podchodu

Podmořský svět u nás v Rožnově pod Radhoštěm 

Žáci rožnovských škol měli v minulých měsících možnost na chvíli opustit stereotyp školních lavic a ukázat své umělecké dovednosti a kreativitu tím, že se zapojí do projektu s názvem Podchod u obchodního domu Láz. Spousty z nich neváhalo a s nadšením se zapojili. Prázdné, tmavé, možná někdy až strašidelné místo, které se nachází v blízkosti ulice Kulturní, žáci postupně proměnili v krásný podmořský svět plný barev, pohádkových postav a mořských živočichů.  

Účelem nebylo školákům přesně říct, co a jak mají namalovat, ale nechat na nich, aby dané téma pojali dle svého. První návrhy tedy vznikaly v bujné fantazii mladých graffiti umělců, následně je převedli na papír, a pak jim nic nebránilo začít kreslit na samotné zdi. Vše si nejprve načrtli křídami a potom přišly na řadu samotné barvy a štětce.  Celou dobu jim byl k ruce, se vším pomáhal či poradil graffiti umělec Jakub Waref Tomanec. Na zdech teď nalezneme obrázky medúz, delfínů, různých druhů ryb, želv nebo třeba Spongeboba se šnekem Garym a spousty dalších. Dle slov jedné z účastnic projektu nebylo lehké namíchat správné odstíny barev, ale po trpělivé a pečlivé práci k požadovanému odstínu vždy došli. Tvorba veselých zdí podchodu se jí velmi líbila, získala hodně nových zkušeností a užila si spoustu zábavy. Akce se zúčastnilo několik škol: ZŠ 5. května, ZŠ Sedmikráska, ZŠ Pod Skalkou i Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm a zástupci ze Střediska volného času, přesněji z kroužku Heart2Beat & Static Breakers.  

Samotný nápad o zkrášlení veřejného místa v našem městě vznikl již v loňském roce. Byl důležitým tématem zástupců základních a středních škol, kteří se při diskuzi setkávají každý měsíc v Rožnovském parlamentu dětí a mládeže. Všichni jsou velice rádi, že se projekt podařilo zrealizovat a již v průběhu tvorby se setkal s úspěchem a pozitivními ohlasy kolemjdoucích. Je tedy možné, že se Rožnov dočká více takovýchto zvelebovacích projektů.  

 

Ema Charvátová