Korunovace krále Karla III. a královny Camilly byla událostí, na kterou se těšila celá Velká Británie. Od poslední korunovace, která proběhla před sedmdesáti lety, se mnohé změnilo. Život lidí se změnil, stejně jako svět kolem nich. A s tím se změnil i samotný rituál korunovace, který udržuje britskou monarchii už stovky let.  

Jednou z věcí, ke kterým nový král přistoupil, bylo omezení počtu hostů přihlížejících obřadu. Dědiční šlechtici už při přísaze věrnosti nebyli součástí obřadu, a tak byli k symbolické přísaze vyzváni všichni Britové. Celý obřad byl navíc kratší než v minulosti, a to především kvůli rychlejšímu tempu současné doby. 

 Nový král a královna se pozdravili s davem shromážděným u bulváru The Mall, což je tradice už od korunovace Edwarda VII. v roce 1902. Tuto slavnostní událost doprovází i šestiminutová letecká přehlídka, ovšem letos byla kvůli špatnému počasí omezena. 

I když korunovace má své historické kořeny a veřejná korunovace v minulosti posilovala postavení panovníka, dnes už nemá korunovace tak velký politický význam. Pravomoci hlavy státu získal Karel III. již proklamací po smrti své matky. Přesto se jedná o slavnostní ceremoniál, který se koná už stovky let a přináší s sebou mnoho tradic a symboliky. 

Jedním z očekávaných hostů na korunovaci byl i princ Harry, o jehož účasti se spekulovalo. Nakonec se na korunovaci svého otce objevil, zatímco jeho manželka s dětmi zůstala v Kalifornii. Princ Harry se neobjevil na balkoně paláce s rodinou, což je zvyk, při kterém král po korunovaci pozdraví své příznivce před sídlem. 

Korunovace se týkala nejen nového krále, ale i jeho manželky Camilly, která byla dosud označována jako královna-choť. Od teď ale bude titulována jako královna Camilla. Celý proces korunovace byl sice značně jednodušší, ale myslím si, že můžeme být vděční, že Velká Británie stále drží tradici korunovace.  

Přihlédnout k této události nešlo do roku 1953 jinak než přicestovat osobně. Pokud si uvědomíme, kolik korunovací jsme neměli možnost vidět na videu, ale pouze zrekonstruovaných na obrazech, tak je něco úžasného si uvědomit, že dnes můžeme na korunovaci Alžběty II. a Karla III. koukat opakovaně. 

Nemohu text ukončit jinak než trochu cynicky. Již se těším na další korunovaci, která nás v následných letech zajisté čeká. Ať to bude rok, dva, či deset, tak zajisté se nějaké ještě dožijeme.  

Filip Vrátný