Knižní klasiky pro naši generaci

Asi každý máme svou oblíbenou knížku nebo známe nějakou, kterou považujeme za knižní klasiku, a kterou by si měl každý přečíst. Zeptali jsme se několika lidí, jaká kniha nebo série je jejich nejmilejší. Chtěly bychom se tady pozastavit nad nejčastějšími odpověďmi a zajímavostmi, o kterých mnoho čtenářů ani neví.

Není žádné překvapení, že mnoho lidí odpovědělo „Harry Potter“. Ani my se vůbec nedivíme. Svět kouzel a boje se zlem očaroval už mnoho lidí. Příběh, který Rowlingová v roce 1997 vymyslela při cestě vlakem, je promyšlený a složitý, ale přesto ho autorka zvládla v sedmidílné sérii popsat tak nápaditě a zajímavě, že baví dodnes. A snad každý viděl filmové provedení. V dobrodružstvích se dozvíme i několik informací, jež jde spojit s životem Rowllingové. Při psaní si například procházela rozvodem, který přinesl mozkomory, kteří by měli znázorňovat depresi a smutek, a proto na ně zabírá především čokoláda.

Percyho Jacksona, jako hlavní postavu ze stejnojmenných knih, zná také spousta lidí. Mnoho z nich ale neví, že dobrodružství poloboha nejprve Rick Riordan, autor knížek, vyprávěl svému synovi, který stejně jako Percy trpí dyslexií a poruchou pozornosti.

Další známou sérií je akční dobrodružství Katniss Everdeenové v zemi Panem. Suzanne Collinsová se ve své třídílné knižní sérii Hunger Games inspirovala třeba válkou v Iráku nebo svým otcem, který byl vojákem. Neočekávané je, že díky brutalitě je filmové zpracování zakázané ve Vietnamu.

Letopisy Narnie zná asi každý. Většina z nás si ale neuvědomuje, jak staré toto vyprávění Cliva Staplesa Lewise je. První díl napsal již v roce 1950 a inspiroval ho například Nový zákon Bible. Další zajímavostí je, že se filmy natáčely částečně v České republice.

Daniel Defoe již na začátku osmnáctého století napsal svůj známý román Robinson Crusoe. Příběh byl inspirován skutečným mořeplavcem, který byl za trest vysazen na ostrově, který se, podle knížky, dnes jmenuje ostrov Robinsona Crusoe.

Mezi odpověďmi se objevila i napínavá sci-fi trilogie Veronicy Rothové Divergence. Děj se především zajímá o téma vybrání si vlastního osudu, když se hlavní postava rozhodne opustit rodinu a přidat se k Neohroženým.

Nepopiratelně knižní klasikou je dílo sběratelky lidové slovesnosti z devatenáctého století, Boženy Němcové. Její nejznámější dílo Babička vypráví o venkovském životě a mohlo být inspirováno jiným rakouským autorem, který také zpracoval téma prarodičů. Příběh téměř dvě stě let starý se dočkal i muzikálové podoby nebo při svém stém výročí, oslav v Národním divadle. Kniha má několik zpracování, která ilustrovalo dohromady více než dvacet umělců.

Další zmíněnou klasikou je O myších a lidech od amerického autora Johna Steinbecka. Příběh se opírá o problémy tehdejší doby na americkém jihu, tj. rasismus, hospodářská krize nebo touha po majetku.

Na konec jedno knižní doporučení, a to Všechny malé zázraky od Jennifer Nivenové. Děj se zajímá o problémy bipolární poruchy a celkově společností a jejími prioritami.

O těchto knihách si myslíme, že o nich každý slyšel nebo je četl.

 

Bára Porubová

Monika Masaříková

Vendula Zemanová