Divadlo Mír

V dnešní době, kdy jsou divadla zavřená, představení se ruší a herci své „role“ uplatňují někde jinde, Divadlo Mír se s tím popralo po svém. Pojďme se seznámit s novodobou vzkvétající ostravskou scénou.

Divadlo Mír povstalo ze staré chátrající budovy ostravského kina Mír. V roce 2016 jej oživil Albert Čuba (nynější ředitel), bývalý herec ostravského divadla Komorní scéna Aréna. Ten jej zrekonstruoval a splnil si tak svůj životní sen. Spolu s ním jsou členy divadla také Štěpán Kozub, zastávající roli nejmladšího uměleckého šéfa ve střední Evropě; Robin Ferro s polo italskými kořeny; člen Národního divadla moravskoslezského Vladimír Polák a spousta dalších. Divadlo je jedinečné také tím, že se v něm střídají herci a netvoří tak stálý kolektiv. Vznikají zde nejnovější inscenace a nápady a do moderního světa se dokázali velice rychle začlenit.

V minulém roce, na počátku koronavirové pandemie, spustili svá internetová vystoupení na platformě YouTube. Začínali s jednoduchými skeči, přes scénky Třech tygrů a dopracovali to k vlastním mini filmům. Tři Tygři jsou nejznámějším „projektem“, kde vystupuje sám Albert spolu se Štěpánem a Robinem pod jmény Milan, Lumír a Mojmír. Jejich scénky dokáží pobavit a vznikají stylem improvizace.

V sérii VyPlašení se setkáváme hned s několika postavami najednou, kde i jeden herec může zastávat roli tří lidí (kupříkladu v případě Štěpána). Tato videa probíhají v duchu soutěže o vilu, ve které se natáčí. Soutěžící se postupně navzájem vyřazují, dokud nezůstane jeden vítěz. Během jednotlivých dní se karty pomalu obracejí a nastanou i zlomové chvíle. Kromě naší známe trojice zde účinkuje Vladimír Polák, Beáta Hrnčiříková a Lada Bělašková.

Za zmínku stojí také „pořad“ sKORO NA mizině. V tomto obsahu, týkající se koronavirové krize, se snaží divákům přiblížit, jak to měla divadla zpočátku složité. Postupně se dopracováváme k tomu, že lidé na umění nezanevřeli ani v tak těžké době. Spolu s herci Divadla Mír se můžeme také setkat se známými tvářemi jako je Jiří Langmajer nebo Michal Suchánek. Ti na prosbu Alberta přijíždějí do Ostravy, aby se pokusili zábavnými scénkami zachránit divadlo před krachem, ale nakonec to není, jak si představovali.

Kromě videí pořádali také live streamy, kde hráli pár improvizačních scének, které se vybíraly na základě komentářů diváků. Během toho jste jim mohli přispět do „virtuálního kloboučku“ díky čemuž jste je mohli podpořit v jejich tvorbě. Vytvořili i svou podcastovou sérii Distanc, kde Albert Čuba spolu s Vladimírem Polákem představují a odhalují život herců Divadla Mír v nejrůznějších otázkách.

Takhle přečkali první vlnu do doby, než přišla ta druhá. V dnešní době rozjeli stránky MírPlay, kam přidávají prémiový obsah pro předplatitele. Za mě je cena jak za měsíc, tak i za rok, přijatelná. Najdete zde nejrůznější inscenace, filmy, či další skeče Tří Tygrů a stále připravují novější nápady. Pokud jste o tomto divadle ještě neslyšeli, přicházíte o to nejlepší.

 

Natálie Hrachovcová