Začátky kuželek v Zubří se datují od roku 1963, kdy se postavila budova kuželny společně s ubytovnami a začíná se tvořit oddíl pod hlavičkou TJ Zubří. V roce 1964 byla budova dostavěna a mohlo se začít hrát. 

Po 15 letech provozu byly staré dráhy vyměněny za nové (na nich se hrálo až do dubna 2019). Následně, po třech letech, byly postaveny automatické stavěče kuželek, které vydržely v provozu neuvěřitelných 26 let. Hra tak byla mnohem příjemnější, už jen proto, že nikdo nemusel chodit stavět po každém hodu a na zápasy se nemuseli hledat dobrovolníci pro tuto činnost. 

V roce 2019 budova kuželny ustupuje výstavbě nového lékařského domu a my se stěhujeme do zcela nových prostor v budově MA (multifunkčního areálu), který je postaven na místě bývalého koupaliště. Posouváme se tedy jen o pár desítek metrů a zůstáváme na stejné ulici. V nové kuželně, která se nachází v prvním patře multifunkčního areálu, máme k dispozici dvě dráhy. 

V posledních letech je možno vidět zvýšený zájem o kuželky. Před 15 lety jsme měli jen jedno družstvo, ale dnes jsou do mistrovských soutěží zapojena dvě družstva dospělých a jedno družstvo dorostenců. Nejvyšší krajskou ligu hraje družstvo “A”, po nich “B” a nově i družstvo “C”. Dorostenci hrají vlastní turnaje. Na zuberské kuželně probíhá také soutěž pod názvem ZALK, což znamená Zuberská amatérská liga. Mimo to jsme se účastnili různých turnajů po republice. Zahráli jsme si i s celkem z Berlína. V Zubří se koná také tradiční utkání známé jako “Silvestrovské koulení”. Tím se ukončuje sezóna, hodnotí se výkony, vyhlašují se výsledky amatérské ligy a předávají se ceny. 

Kuželna je navíc rok od roku stále více využívána veřejností ze Zubří a blízkého okolí. Často se rezervuje pro firemní akce nebo soukromé večírky. Kuželkářský oddíl těší, že lidé mají o tento spot zájem. 

Kuželky nejsou fyzicky namáhavým sportem a lze je hrát od 12 do 100 let. Proto, pokud máte zájem o hru, ať už pasivně nebo aktivně, jste u nás vítáni. 

Jakub Pavlica, Marek Křesťan