Letošní ročník nejslavnější a nejtěžší rallye světa, Dakar, se po roce zase vrací na scénu. Tato rallye, která se konala každoročně v lednu, tentokrát zahrnovala trasu v Saudské Arábii. 

První ročník se konal v roce 1979 z francouzského města Paris do senegalského Dakaru. Závod po Africe a Jižní Americe byl tradicí po dobu několika let, dokud v roce 2008 nebyl kvůli bezpečnostním obavám přesunut do Jižní Ameriky. Od roku 2009 se Dakar Rally koná v Argentině, Chile a Peru. Závod se skládá z několika etap, přičemž každá etapa má své vlastní vítěze. Celkový vítěz závodu je ten, kdo získá nejlepší celkový čas. Dakar Rally přitahuje jezdce z celého světa a je považován za jednu z nejtěžších automobilových soutěží na světě. 

Češi se účastní Dakar Rally již několik desetiletí a dosáhli mnoha úspěchů. V roce 1984 získal Karel Loprais s Tatra 815 třetí místo v kategorii nákladních automobilů. V roce 1997 se mu podařilo zvítězit, a stal se tak prvním českým vítězem Dakar Rally. V následujících letech se mu podařilo vyhrát tuto kategorii ještě třikrát. Dalším úspěšným českým jezdcem je Aleš Loprais, synovec Karla Lopraise, který se stal vítězem kategorie nákladních automobilů v roce 2018 a 2019. V posledních letech se čeští jezdci účastní také mezi motocykly a čtyřkolkami. 

Start 45. rallye Dakar se uskutečnil 31. prosince minulého roku a dojezd posádek je naplánován na 15. leden 2023. Trasa, jak už je zvykem, bývá velice náročná. Náročný terén pouště Saudské Arábie není výjimkou. 

Letošní ročník nabídl silnou účast zejména z české strany za kamiony Aleše Lopraise a Martina Macíka. Po nehodě, kdy Aleš Loprais při sjezdu z duny srazil diváka, který při následném transportu do nemocnice zemřel, odstoupil, a proto se na stříbrnou příčku vítězů vyšplhal pouze Martin Macík. 

V ročníku 2023 se bojovalo o titul nejlepšího jezdce, týmu a stroje. Závodníci předvedli napínavé závody a neuvěřitelné výkony. Dakar 2023 byl opravdu nezapomenutelným zážitkem pro všechny milovníky motoristických sportů. 

Jakub Pavlica, Marek Křesťan