True crime

V posledních letech se začalo mnohem více lidí zajímat o příběhy z oblasti „true crime“. Každý už o nějakém zločinu slyšel z televize, podcastu, knížky či časopis. Některé z nich jsou už známé, ale vždy vás může nějaký případ překvapit.

Mezi ty populární rozhodně patří „Zodiac“. Jedná se o jednu z největších záhad americké kriminalistiky, protože totožnost tohoto vraha nebyla doteď odhalena. Na přelomu 60. a 70. letech 20. století zavládá v ulicích Kalifornie panika. Lidé se po nalezení několika ubodaných a zastřelených obětí začali obávat o své bezpečí. Zodiacovi je připisováno 5-37 vražd, ale přesné číslo se nikdy nepodařilo zjistit. Byl natolik troufalý, že v době svého řádění se nebál na sebe upozornit dopisy, které rozesílal nejen policii ale i mediím. Zapsal se do paměti šiframi a typickým podpisem. Přes všechnu snahu vyšetřovatelů nebyl pachatel nikdy dopaden, i když podezřelých bylo mnoho. Jedná se o případ, který dodnes nenechá spoustu lidí spát.

Jako další zajímavý zločinec se do historie zapsal Joseph James DeAngelo, známý pod přezdívkami: East Area Rapist, Night Stalker, Golden State Killer a další. Přestože vraždil, kradl a znásilňoval mezi lety 1973-1986, jeho případ měl dohru teprve nedávno. Několik let žil obyčejným životem, dokud nebyla jeho nezákonná minulost poodhalena díky DNA testu příbuzného. 24. dubna 2018 byl Joseph ve svých 73 letech dopaden a odsouzen ke dvanácti doživotním trestům a osmi letům za mřížemi. Na soudech se podepsala i koronavirová pandemie.

Známou zločineckou dvojicí byli Bonnie Parkerová a Clyde Barrow. V době světové hospodářské krize (1929-1933) procestovali tito gangsteři střed Spojených států amerických. Při svých cestách se nebáli zabíjet civilisty i policisty. Zabitých strážců zákona mělo být nejméně devět. Pod jejich jmény nejsou jen vraždy ale i bankovní loupeže a přepadání malých obchodů a čerpacích stanic. Clyde propadl kriminálnímu životu mnohem dřív než jeho přítelkyně Bonnie, které se dveře do světa zločinu otevřely teprve po setkání s ním. 23. května 1934 byli dostiženi a zastřeleni v Louisianě.

Joseph Lyle Menendez a Erik Galen Menendez se narodili bohatým rodičům Josému a Mary. Život dokonalé americké rodinky skončil večer 20. srpna 1989 v jejich rodinném domě v Beverly Hills, kdy synové zastřelili brokovnicí své rodiče. Po svém zrůdném činu nejevili žádné známky smutku a užívali si peněz, které měli konečně ve svých rukou. Po Los Angeles jezdili v kabrioletu Mercedes-Benz, jež dříve patřil jejich matce. Tragická událost je neodradila ani od cestování a rozhazování peněz nejen za drahé jídlo. Toto chování bylo vyšetřovatelům podezřelé, a nakonec dohnali bratry k přiznání. Následovalo odsouzení na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Lyle i Erik jsou ve vězení doteď.

Přestože se nejedná o příjemné téma, může být zajímavé se o příbězích něco dozvědět a nakouknout tak pod pokličku světového zločinu.

Bára Porubová

Monika Masaříková

Vendula Zemanová