Ukliďme Česko

Dle mého názoru si spousta lidí v dnešní době, ať se jedná o mladší či starší, uvědomuje, jak je důležité pečovat o přírodu. Za poslední dobu také vzniklo mnoho projektů, které měly za úkol podpořit aktivnější životní styl, ale o tomhle dnešní článek nebude.

Kamkoliv jdeme, vidíme a vnímáme, jak je okolí zanedbané tím, že se v něm nachází množství odpadků. Ať se jedná o město nebo les, setkáme se s nimi všude. I když existují odpadkové koše či kontejnery, někteří lidé jsou zcela nepoučitelní. Jiným to určitě došlo a řekli si: „Dost, musíme s tím něco udělat!“ Pojďme se tedy pobavit o projektu, který nám pomůže dosáhnout nejenom krásnější přírody, ale také lepšího pocitu.

O akci

Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, kdy je na nejrůznějších místech České republiky možnost zúčastnit se očisty dané lokality. Pro každé místo je vyhrazen termín od kdy do kdy úklid probíhá. Většinou se jedná o jeden den, ale některé lokality jej mají prodloužený i o dva dny (po domluvě s organizátory).

Je zde několik kategorií, které určují, jaká skupinka lidí se o úklid stará. Může se jednat o úklid zájmové skupiny, zúčastnit se mohou školy či firmy, ale také všichni občané města. K tomuto dni se zaregistrovalo již přes 1700 úklidů.

Průběh a fungování

Aby se na jistém místě či v dané skupině úklid uskutečnil, je zapotřebí, aby se jeden člověk stal tzv. organizátorem úklidu. Ten s podporou organizačního týmu Ukliďme Česko zajistí celý průběh akce. Od místa konání po celou lokalitu. Může se jím stát kdokoliv, kdo je zodpovědný a má organizační schopnosti.

A co zbytek?

Pokud se nechcete pustit do samotného organizování, stačí si najít na stránkách uklidmecesko.cz mapu, kde jsou všechna místa zaznačena, a tam se přihlásit k úklidu jako dobrovolník. Neplatí se zde žádný poplatek a odměnou vám bude příjemný pocit z pomoci pro lepší a čistější budoucnost.

Po přihlášení se stačí jen dostavit na stanoviště, kde obdržíte doplňující informace a určitě i odpovědi pro případné dotazy.

Nemůžete se zúčastnit?

Jestli chcete také nějak pomoci, ale ve vašem okolí není žádné stanoviště, tak nezoufejte. Do úklidu se můžete pustit i sami. Stačí vám k tomu pouze ochranné rukavice a dostatečně velký pytel na odpadky. Nebude na škodu, pokud se čistka bude provádět i nadále a nejenom v době akce. Pomůžete i tím, že zvednete po cestě ze školy nebo od babičky obal a vyhodíte jej do koše. Jestliže chceme mít lepší budoucnost, měli bychom se o to postarat sami a nečekat na to, až se problémy vyřeší samy.

Natálie Hrachovcová