God of War: Ragnarök

S příchodem 9. listopadu mnoho PlayStation hráčů zajásalo, neboť vyšla v pořadí 8. hra z milované série God of War. Tento díl se sekundárním jménem Ragnarök tvoří pokračování pro hru z roku 2018 a můžeme si ji zahrát na konzolích PlayStation 4 a 5. 

 Ujmete se hlavní postavy Krata, řeckého boha války, který se objeví ve světě norské mytologie. Se svým zkušenějším synem Atreem se vydáváte na strastiplnou cestu k odvrácení Ragnaröku, neboli, jak bylo předurčeno, zániku všech 9 existujících říší. Po stránce příběhu hra neskutečně exceluje. Dozvíte se víc o známých postavách jako bohyni Freye, trpaslících Brokovi a Syndrim, ale i o úplně nových, dosud nepředstavených. Skrze cestu hlavní hrdinové narazí na mnoho problémů, jež povedou k emotivním chvílím. Jediné, co se dá vytknout v jinak skvělém vyprávění, je upřednostňování boje před dialogy. Mnohokrát se setkáte s chvílemi, kdy postavy nakousnou nové téma, avšak narazí na hordu nepřátel k poražení a až poté navazují na rozhovor jakoby nic. 

Z grafické stránky objevíte místa dosti známá z minulé hry, i přesto naprosto jiná. Navíc se konečně podíváte volně do všech světů, až na Ásgard, což má ve hře velké opodstatnění. Každý ze světů má své kouzlo, nejstudenější větry Midgardu, smrad komínů Svartalfheimu i zarostlé lesy Vanaheimu. Vývojáři si dali na vzhledu hry záležet a na konečném vzhledu je to krásně poznat. Mnoho hráčů pohoršilo zahození většího grafického potenciálu, jen aby se hra mohla vydat na starší zařízení, ale i přes tyto obavy vypadá nádherně. 

Nejzajímavějším aspektem je samozřejmě hratelnost, kterou představuje nejvíce boj. S ním vám pomůžou Kratovi staří pomocníci, ohnivé čepele chaosu a mrazivá sekera leviathan. Setkáte se sice s už známými, ale i s těmi zcela novými. Vývojáři se snažili do Ragnaröku umístit také logické útoky. Ty nespočívají v bezmyšlenkovitém máchání sekerou napříč nepřátelům, ale v taktice. Ta je zapotřebí, abyste nepřátele porazili a zůstaly vám alespoň nějaké životy. Ve hře se objeví i nová zbraň, kterou tady nechci spoilerovat. Nově budete ve vyhrazených částech hry ovládat i postavu ne tak mocného Kratova syna Atrea, jenž bojuje s lukem a šípy obdařenými speciálními schopnostmi. Masakry nepřátel však netvoří celou hratelnost. Uvidíte logické hádanky rozhozené skrz celý svět, u těch budete muset použít specifických vlastností čepelí a sekery. Jedinou chybou jsou malé občasné bugy (chyby), ty můžou trochu otravovat, vydavatelé však pracují na jejich opravě. Co se týká menu, ze začátku působí dosti zmatečně a chvíli trvá, než se v něm člověk zorientuje. 

Hra mě neuvěřitelně potěšila, dlouhý odložený vývoj od Santa Monica Studio se určitě vyplatil. Celý hlavní i vedlejší příběh je jednoduše skvělý, hratelnost příjemná a svět nádherný, a proto s čistým srdcem uděluji God of War Ragnarök 10/10. 

 

+ svět 

+ příběh 

+ větší důraz na postavy 

– menší bugy 

– trochu zmatečnější menu 

– špatná návaznost dialogů 

Štěpán Adámek