Vánoční trhy

Nedávno u nás letos poprvé nasněžilo, což znamená, že se blíží advent. A jeho nedílnou součástí jsou samozřejmě vánoční trhy. Tradice vánočních trhů pochází původně z Německa a Rakouska. Jedna z prvních zmínek o nich sahá až do roku 1294. U nás v Česku probíhají několik týdnů před Vánoci ve většině měst. Nejznámější najdeme například v Praze, Olomouci, Brně nebo třeba v Karlových Varech.  

Každý se samozřejmě těšil na vánoční jarmark tady v Rožnově pod Radhoštěm, který se konal 10. prosince 2022 tradičně na Masarykově náměstí a také ve skanzenu. Známým v našem okolí je každoroční jarmark na Hutisku–Solanci, kde jako každý rok přijeli čerti ze Zákopčí. Proběhl 3. prosince 2022. Tento jarmark je spojen s rozsvícením vánočního stromu na návsi.  

Vánoce u nás všichni samozřejmě známe, ale jak probíhají na (ne tak) dalekém Islandu? Během Vánoc je tady polární noc, takže je logické, že hlavní roli během adventu hrají všelijaká světýlka. Zdejší Vánoce začínají příchodem prvního ze třinácti skřítků z hor, což je 11. prosince. Na Islandu nemají Ježíška, ale právě horské skřítky, kteří nosí během Vánoc dětem za okno dárky. Vánoce končí příchodem právě toho posledního z nich. To připadá na 6. ledna. Islanďané berou Vánoce velice vážně, ale dávají si pozor, aby se svátky nestaly kýčem. Zrovna u nich žádné vánoční trhy nenajdeme, tím pádem je ve zdejších ulicích klid. Rádi zůstávají doma a užívají si vánoční atmosféry a pohody. 

Kamila Porubová