Día De Los Muertos Aneb Svátek Mrtvých

Co to je? 

Každým rokem se od večera 31. října do 2. listopadu slaví v Mexiku tajemný svátek nazvaný svátkem mrtvých. V Mexiku je nejoblíbenějším a nejvýznamnějším svátkem a je brán jako šťastné shledání mezi zesnulými a jejich rodinami. Rodiny pro své blízké, kteří už nejsou mezi živými, dokonce připravují zdobené oltáře s jejich fotkami a pohoštěním. Je to tradice, která spojuje prvky předkřesťanských náboženství Mexika s prvky španělskými. V roce 2002 tento svátek dokonce zařadilo UNESCO mezi Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva. 

 

Něco málo z historie… 

V Mexiku tradice oslav spojených se smrtí není nic nového, pochází již z předkolumbovského období. V aztécké mytologii odcházeli dospělí mrtví do jiného světa jménem Mictlán, kde vládnou Pán a Paní smrti. Svět pro zesnulé děti se jmenuje Chichihuacuauhco a rostou v něm stromy, z nichž teče mléko. Lidé věřili, že právě jednou do roka se zesnulí vracejí na zem, aby se na chvíli znovu setkali se svými příbuznými a přáteli. 

V dobách kolonialismu byly tyto oslavy spojeny s katolickým svátkem, který my známe pod názvem Dušičky. 

 

Zajímavosti 

  • Obdobou Dne Mrtvých je Halloween, který se slaví 31. října převážně v anglicky mluvících zemích (USA, Kanada, Velká Británie,…) 
  • Symbolem Dne Mrtvých je smrtka Catrina nazvaná podle kresby mexického malíře José Guadalupe Posady La Calavera Catrina (český překlad: Elegantní lebka) 
  • I u nás v Česku se oslavy Dne mrtvých konají, a to například v Praze u vchodu do Stromovky nebo v Jičíně

Natálie Haplová