Virtuální zpěváci… Zní to zajímavě, že? Ale kdo vlastně jsou? A kde se vzali? Tímto článkem se vám na tyto otázky pokusím odpovědět a přidám také pár zajímavostí. 

Takže… Kde se vzali? 

Všechno začalo v roce 2000, kdy se tým vedený Kenmochim Hidekim rozhodl, že vytvoří takzvaný syntetyzátor zpěvu. Původně nemělo vůbec jít o komerční projekt, ale s podporou Yamaha Corporation byla v roce 2004 vydána první verze softwaru “Vocaloid”. Tento software umožňoval uživatelům vytvářet zpěv těchto virtuálních zpěváků zadáním textu a melodie. Nazvala bych to takovou vylepšenou verzí čtečky Google překladače. Pro používání tohoto systému byly postupně vydávány různé hlasové banky, ke kterým byly vytvořeny i kreslené postavy. Za zmínku stojí například jedni z prvních Vocaloidů: Leon, Lola, a Miriam.  

Vocaloidi v současnosti 

Nejznámějším z nich je momentálně Hatsune Miku, dívka s modrozelenými vlasy a dlouhými culíky po stranách její hlavy, jejíž jméno v překladu znamená “první zvuk budoucnosti”. Nejspíš proto ji spoustu lidí považuje za prvního Vocaloida. Mezi další známá jména patří Megurine Luka, MEIKO, KAITO, Kagamine Rn a Kagamine Len a spoustu dalších. Jejich fanouškovská základna je obrovská, vzniká podle nich spoutu “fan arts”, knih, mang, sběratelských figurek, triček… A také existuje mnoho vocaloid producentů, což jsou lidé, kteří v tomto softwaru vytváří hudbu. Jako příklad uvedu producenty KIKUO, MARETU, Giga, KIRA a mothy-p. 

Tak, a teď je čas na ty slibované zajímavosti! 

 S Vocaloidy se dokonce pořádají i koncerty. Objevují se na nich v podobě hologramů s doprovodem reálných kapel. Tyto koncerty se pořádají v Japonsku, Americe, a dokonce i u nás v Evropě, a to ve Francii. 

V Japonsku je Vocaloid software dokonce dostupný i na mobilní telefony s operačním systémem iOS, problém je, že zatím není dostupný v globální verzi. 

S Vocaloidy vzniklo i spoustu takzvaných “rytmovek” (něco jako Piano Tiles). Mezi tyto hry se řadí např. Project Diva, Hatsune Miku: Colorful Stage a mnoho dalších. 

Celkem existuje 6 verzí tohoto softwaru: Vocaloid, Vocaloid 2, Vocaloid 3, Vocaloid 4, Vocaloid 5 a Vocaloid 6. 

O KAITOvi někdy fanoušci z legrace říkají, že jeho hlas zní jako žabák Kermit ze seriálu The Muppet Show… a mají i celkem pravdu. Ale i přesto se mi jeho hlas líbí. 

V Japonsku jsou s Vocaloidy i reklamy v televizi, zkuste si třeba na YouTube vyhledat “Hatsune Miku pocky commercial” 

Natálie Haplová