Rozhovor s našimi učiteli

V první čísle letošního školního roku jsme si pro vás připravili rozhovor s našimi dvěma učiteli paní učitelkou Barborou Bergovou a panem Viktorem Langerem.

Učil/a jste i na jiné škole? Pokud ano, kde, a jak byste ji srovnal/a s rožnovským Gymnáziem?

Bergová: Na jiné škole jsem měla možnost učit minulý rok, a to pouze tři týdny v rámci pedagogické praxe. Jednalo se o Slovanské gymnázium v Olomouci. Mně osobně se víc líbí tady v Rožnově na gymnáziu. Slovanské gymnázium má velkou a rozlehlou školní budovu, tudíž jsem se tam trochu ztrácela. Jelikož jsem tam učila krátkou dobu a neměla jsem možnost školu a prostředí více poznat, tak nemůžu hlouběji srovnat. Další pedagogické zkušenosti zatím nemám.

Langer: Učil jsem na dvou školách základních. 11 let v Újezdě u Uničova – malá „hanácká dědina“ s malou školou, kde bylo ve třídě třeba i jen 9 dětí. A poté 5 let v Dolanech u Olomouce. To už byla škola větší, ale stále ještě vesnická. Takže pokud bych měl srovnávat, tak je to teď vše úplně jiné. Zatím se zdá, že vše tak nějak lepší.

Proč jste si vybral/a zrovna tuhle školu?

Bergová: Sama jsem zde studovala a vždy mě to zpátky táhlo sem. Líbil se mi koncept školy, prostředí i vztahy mezi učiteli a žáky. Navíc mým snem bylo učit na gymnáziu, což se mi splnilo. A jsem ráda, že je to právě rožnovské gymnázium, protože tady na Rožnovsku jsem “doma”.

Langer: To já ne. To tahle škola si vybrala mě 🙂

Na jaké škole jste studoval/a a jaké máte na tuto školu vzpomínky?

Bergová: Stále ještě studuji poslední ročník navazujícího magisterského studia na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Dle mého jsem si nemohla vybrat lepší fakultu a univerzitu obecně. Všem, kteří by se chtěli vydat přírodovědnou cestou, ji doporučuji a ráda zájemcům povím o škole něco víc. Vzpomínky, které zatím z vysokoškolského studia mám, jsou jen pozitivní a příjemné. Olomouc je krásná i jako město a vždy se tam dá dobře zabavit i mimo studium.

Langer: Asi jako většina lidí jsem začal školou mateřskou – ve Štěpánově na Hutích. Vzpomínám na úžasnou paní učitelku, kterou občas potkávám i dnes a stále má ten milý úsměv. A na báječnou škvarkovou pomazánku na svačinku. Následovalo 5 let školy základní, taktéž ve Štěpánově, a poté přestup na 7-leté Slovanské gymnázium v Olomouci. Z něj mi dodnes zbylo pár báječných přátel a vzpomínka na fajn ředitele a suprovou třídní učitelku. Z vysoké školy – Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci – mi zbyli jen dva kamarádi (asi proto, že z naší studijní skupiny jsme zbyli 3) a vzpomínky na několik naprosto tragických učitelů. Patrně nás názorně učili, jak se to nemá dělat.

Jaké předměty učíte? Jaký preferujete?

Bergová: Momentálně vyučuji fyziku, která mě velmi baví. Dalším mým aprobačním předmětem je biologie, kterou bych taky ráda v budoucnu vyučovala.

Langer: Učím matematiku a IVT, blíž mám asi k matice. Líbí se mi, že když člověk proniká hlouběji a hlouběji do tajů, tak se to pak zpětně hezky vzájemně propojuje z nejrůznějších směrů a zapadá do sebe…

Máte nějaké oblíbené jídlo nebo světovou kuchyni?

Bergová: Moje nejoblíbenější jídlo je svíčková na smetaně. A když mám velký hlad, tak i s pěti knedlíky. Celkově mám ráda všechny kuchyně a vyloženě žádnou nepreferuji.

Langer: Oblíbené jídlo je jakékoli dobré jídlo.

Jak si představujete ideální víkend?

Bergová: Vyrazit s přáteli či rodinou někam do přírody, k vodě, za zvířaty, jen tak relaxovat a dobře se najíst. Pokud počasí nepřeje, ráda si i lehnu k televizi a pustím si nějaký film.

Langer: Tak nějak od všeho něco. Malinko si přispat, nějaká relaxace, trochu práce, která je za člověkem hned vidět, výlet do přírody, přátelé, dobré jídlo, rodinná pohoda.

Jaké máte koníčky?

Bergová: Rekreačně jezdím na kole, chodím do přírody, v zimě lyžuju. Občas si také přečtu knihu, nejčastěji s psychologickou tématikou.

Langer: V tuto chvíli je to především 9měsíční syn a dům, který dokončujeme. Večer si rád dám šálek zeleného čaje, meditaci, o víkendu příroda, turistika, kamarádi.  Zajímají mě také bylinky a tinktury, čchgi-kung a taj-či, reiki, taoismus…

Jaký je Váš oblíbený sport?

Bergová: Dlouhodobě jsem dělala moderní gymnastiku, ta zůstala stále mou oblíbenou. Líbí se mi především čistota a krása tohoto sportu.

Langer: Sport? Jak jako sport?

Oblíbený film nebo seriál, popřípadě kniha?

Bergová: Můj nejoblíbenější seriál je v současnosti The Big Bang Theory. Asi vám je jasné proč. 🙂 Co se týče mé oblíbené knihy, nedávno jsem dočetla román Žítkovské bohyně od současné spisovatelky Kateřiny Tučkové. Tato kniha ve mně vyvolala množství pocitů a ráda si ji přečtu znovu, takže je prozatím mou oblíbenou.

Langer: Už asi 15 let nemám televizi a ani moc času na sledování čehokoli. Takže filmy a seriály jen na doporučení – a to už musí být. Kdybych měl říct od každého jedno, tak seriál M*A*S*H, korejský film Jaro, léto, podzim, zima…a jaro. A kniha třeba Muž jménem Ove.

Máte nějaké domácí zvíře? Popřípadě jaké?

Bergová: Bohužel zatím žádného domácího mazlíčka nemám, ale časem bych si ráda pořídila pejska.

Langer: Zatím ne. Tedy kromě pavouků a jiné nevyžádané havěti.

Kdybyste se mohl/a potkat s jakoukoliv osobou, živou či mrtvou, kdo by to byl a proč?

Bergová: Teď je to ještě čerstvé a smutné téma, ale chtěla bych se potkat s královnou Alžbětou II. Já jsem ji vnímala jako velkou osobnost a silnou panovnici. Viděla jsem o královně různé dokumenty, i seriál The Crown a vlastně vždy mě její život docela zajímal. 

Langer: Jé, těch by bylo… Tak třeba s Buddhou, abych se od něj naučil trochu líp meditovat. Pána Ježíše, abych se ho zeptal, jak to s ním bylo doopravdy. Se současným Dalajlamou, protože jen pobyt v jeho přítomnosti je povznášející. Nebo třeba s mou babičkou, kterou bych prostě jen rád zase viděl.

Děkujeme!

Tereza Lenomarová

Martin Vrána