Po třech letech znovu na mistrovství světa v záznamu a zpracování textů

Po tříleté covidové pauze se studenti rožnovského gymnázia vypravili změřit své písařské dovednosti na mistrovství světa v záznamu a zpracování textů, které bylo součástí 53. kongresu světové organizace INTERSTENO. Vše se konalo v nizozemském Maastrichtu ve dnech 5. – 11. srpna 2022. Naše gymnázium reprezentovali Johana Valová (7. A8) a Šimon Vrzala (5. A8) v doprovodu s úspěšným absolventem gymnázia Jonášem Valou, který nyní studuje 3. LF UK.

Trénink na mistrovství započal již na čtyřdenním soustředění v Rožnově pod Radhoštěm, kde pod vedením Heleny Zaviačičové většina reprezentantů ladila svou formu.

Celý kongres byl zahájen na lodi plavbou po řece Máze, čemuž předcházel vlajkový pochod centrem Maastrichtu. Soutěžící měřili své síly hned v několika disciplínách – Protokolování, Wordprocessingu, opisu textu, korektuře textu a třech různých formách diktátu (Audiotranscription, záznam mluveného slova, diktát v reálném čase). Soutěže byly rozděleny do dvou dnů, soboty a neděle, a ve zbývajících dnech byla možnost zúčastnit se exkurze do Zonnebergských jeskyní, maastrichtských dolů anebo zájezdu do německého města Cáchy. Pro mladé byla připravena soutěž v tzv. textingu (co nejrychlejší odeslání textové zprávy na WhatsApp), která u účastníků měla spíše negativní ohlasy.  V rámci již tradičního Dne mladých byla připravena „Escape game“ – úniková hra, která se naopak velmi povedla.

Ani letos rožnovští reprezentanti nezklamali a v konkurenci více než 200 soutěžících si odvezli celkem osm medailí. Johana, nejmladší soutěžící v kategorii juniorů, brala zlato za Protokolování, stříbrné medaile za korekturu, diktát, kombinaci všech disciplín a bronz za Audiotranscription. Šimon, který na mistrovství světa startoval poprvé, v kategorii žáků jako jediný splnil limit pro zařazení do výsledkové listiny v Protokolování, tudíž si odvezl zlatou medaili. Stříbro vybojoval v korektuře textu a bronz bral za kombinaci. Bývalý student našeho gymnázia Jonáš Vala si odvezl zlato za Wordprocessing, opis, korekturu textu, dva diktáty a kombinaci. Stříbro obhájil v soutěži Audiotranscription. Stal se tak nejúspěšnějším soutěžícím celého mistrovství. Celá česká reprezentace si odvezla 28 ze 70 rozdaných medailí. Po vyhlášení výsledků již tradičně následovala slavnostní večeře a ukončení celého kongresu.

Doufáme, že za dva roky se opět sejdeme na dalším mistrovství světa ať už v polských Katowicích nebo anglickém Liverpoolu.

Šimon Vrzala