Gaudeámus

Gaudeamus je tradiční veletrh vysokých škol z ČR a zahraničí. Je to místo setkání zástupců vysokých škol a budoucích studentů, pedagogů, výchovných poradců a dalších zájemců o studium.

V říjnu 2022 se pořádal veletrh vysokých škol Gaudeamus v Bratislavě. V listopadu bylo hostitelem Brno a Nitra. Do Prahy se můžete těšit 24. 1. – 26. 1. 2023. Veletrh obvykle trvá tři nebo čtyři dny, takže je možné si zvolit místo a termín, který vám nejvíce vyhovuje.

Rádi byste studovali na vysoké škole? Máte dilema, jakou školu či fakultu zvolit? Vaše budoucnost vám není lhostejná? Tak Gaudeamus je právě pro vás a stojí za vaši návštěvu!

Po vstupu do pavilonu vám nabídnou orientační mapu, seznam vystavovatelů a program s podrobnými informacemi. Poté vás obklopí mnoho různorodých stánků, kde se prezentují tuzemské či zahraniční vysoké školy, přivítají vás jejich pedagogové, studenti či absolventi. Zodpoví na vaše otázky týkající se školy, fakulty, studijního programu, ubytování, stravování, dopravy, mimoškolních aktivit a mnoho dalšího. Osobní setkání je jedním z nejvýznamnějších zdrojů informací o studiu a životě na VŠ, které budoucí studenti nikde jinde nenajdou.

Kromě prezentace škol se můžete zúčastnit velké nabídky přednášek, poradenského servisu, testovacího centra předpokladů pro studium, kariérního poradenství či doprovodného programu „Věda pro život“. Zde můžete zhlédnout interaktivní ukázky náplně studia a výzkumu prováděného na dané vysoké škole. Na každé přednášce obdržíte slosovatelnou kartičku. Po ukončení se losuje o praktické ceny, které věnovala přednášející vysoká škola.

Na webových stránkách www.gaudeamus.cz doporučuji studentům před návštěvou veletrhu registraci, po které obdržíte potvrzovací email. Ten si vezměte s sebou a předložte jej u pokladny. Získáte 20% slevu na vstupné, přístup do testu studijních typů, nezbytný slovníček vysokoškolských pojmů a malý dárek.

Účast na veletrhu v Brně byla letos opět vysoká. Pokud budete jedni z prvních ranních návštěvníků, získáte tak dostatek času a klidu na prohlídku, dotazy, pohodovou konverzaci či seznámení se s novými lidmi. Pro ty, kteří si myslí, že mají ještě dost času zúčastnit se podobných akcí, tak mi věřte, že tomu tak není. Zajímat se včas o svou budoucnost a prohlubovat své znalosti ve všech možných směrech je totiž ta nejlepší investice. Věřím, že si veletrh užijete a určitě nebudete návštěvy litovat.

Filip Vrátný