BMW iX Flow

Chcete praktické auto, které může měnit barvu podle Vaší nálady nebo podle počasí? Nebo vás zkrátka baví auta? Ať už jste jakýkoli typ člověka, nebo se jen nudíte a čtete si tento článek, mohla by vás zaujmout novinka od BMW s názvem iX Flow.

Začátkem letošního roku se v Las Vegas v Nevadě konal festival CES, který je jeden z největších festivalů spotřební elektroniky na světě. Na něm automobilka BMW představila vylepšenou verzi elektromobilu iX, kterou pojmenovali iX Flow. Na plné nabití by měla ujet 450 km a zrychlení z nuly na stovku v pohodě zvládne za 3,6 sekundy. Kvůli omezovači přestane zrychlovat na 250 km/h, což je ale na SUV velmi dobré. Zajímavé je auto ale i z jiného důvodu, a to z toho, že dokáže plynule měnit barvu z bílé na tmavě šedou. Dokonce umí dělat různé animace a kreslit na svůj povrch různé obrazce. A myslím si, že vypadá opravdu skvěle. Zřejmě si říkáte: „Jak mohli vymyslet tak složitou technologii, a že to musel být strašně těžký a dlouhý proces,“, ale doopravdy tomu tak není. Vynálezci jednoduše vzali fólii s elektronickým inkoustem, nazývaným E-ink, a pokryli jí celé auto. Tato technologie se používá například na elektronických čtečkách knih a využívá minimum energie. Barvu ovládáte přes aplikaci v mobilním telefonu.

Sice bylo na autě u přehybů a na okrajích vidět, že tam fólie nelícuje přesně, ale musíme si také uvědomit, že je tato technologie na začátku. U dalších generací, nebo u jiných výrobců, bude v budoucnu určitě možné vybírat z větší palety barev. Tím pádem půjdou napodobit auta mnoha českých řidičů: třeba žluté dveře a zbytek auta červený? Necháme se překvapit :-).

Auta mám hodně rád, takže si představuji, že jednou budu řídit Mercedes, který změní barvu, když budu chtít. Určitě i vy byste se rádi viděli ve vašem vysněném autě, ráno černém, odpoledne bílém a večer třeba v červeném.

 

Andrej Jochec