Je brzy ráno 24. února 2022 a armáda Ruské federace právě překročila hranice Ukrajiny. To, co si miliony lidí nikdy nepřálo, se stává smutnou realitou. Napříč celou zemí zní sirény a je slyšet střelba. Na obytné objekty dopadají rakety. K národu se právě chystá promluvit prezident Volodymyr Zelenskyj. Muž, kterého ze dne na den znají desítky milionů lidí. Kdo ale vlastně tento muž je a co v životě dělal ještě předtím, než se stal hlavou státu této východoevropské země? 

Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978 v tehdejším Sovětském svazu ve městě Kryvyj Rih, ležícím na jihu Ukrajiny v Dněpropetrovské oblasti, do židovské rodiny. Jeho matka je inženýrka a otec profesorem kybernetiky. Zelenskyj vystudoval právo na Kyjevské národní univerzitě Vadyma Hetmana. Vystudovanému oboru se ale nikdy nevěnoval. Tady začíná zajímavá a pro mnoho lidí těžko pochopitelná životní etapa tohoto státníka. Jako sedmnáctiletý se zúčastnil humorné televizní soutěže KVN. O dva roky později celou soutěž dokonce vyhrál. Ve stejném roce, tedy 1997, se seznámil s lidmi, kteří v roce 2003 založili produkční společnost Kvartal 95. Společnost později vyprodukovala humorné pořady včetně seriálu Sluha národů, v němž hraje Volodymyr Zelenskyj postavu středoškolského učitele dějepisu Vasilije Petroviče Goborodka, který se později stane prezidentem Ukrajiny. V té době by jen málo lidí tušilo, že za pár let se z příběhu stane realita. 

Na konci roku 2018 oznámil kandidaturu do prezidentských voleb konajících se v březnu roku 2019, do nichž vstoupil jako jeden z favoritů. Do voleb šel jako kandidát strany Služebník lidu vzniklé v roce 2018 a pojmenované podle tehdy populárního seriálu. Kandidoval se sympatiemi k členství Ukrajiny v Evropské unii a NATO. První kolo vyhrál a spolu s tehdejším úřadujícím prezidentem Porošenkem postoupil do kola druhého a při volební účasti 58 procent zvítězil s celkovými 74 procenty. Do své kanceláře si vzal spolupracovníky z již zmíněné společnosti Kvartal 95. 

Po začátku války dostal od amerického prezidenta Joea Bidena nabídku emigrovat do Spojených států amerických, tu ale odmítl a místo toho zůstal i nadále v centru Kyjeva. Tento krok oceňuje mnoho expertů. Každý den také Zelenskyj umisťuje na sociální sítě videa, ve kterých sám hovoří o konfliktu. 

V roce 2003 si vzal tehdejší spolužačku a později scénáristku Kvartal 95 Olenu Zelenskou. Spolu mají dceru Oleksandru a syna Kyryla. 

A tím se dostáváme k první dámě Ukrajiny. Olena Zelenská se tak jako její manžel narodila ve městě Kryvyj Rih a jak bylo již zmíněno, studovali dokonce na stejné škole. Jako první dáma se Zelenská hodně angažovala. Navrhla projekt na zlepšení školního stravovacího systému a na zavedení bezbariérového veřejného prostoru. Po její iniciativě byly přidány ukrajinské audioprůvodce do známých muzeí po celém světě. Dne 23. srpna 2021 se uskutečnil v ukrajinském hlavním městě Kyjevě první Kyjevský summit prvních dam a gentlemanů. Po začátku ruské invaze se soustředila na humanitární pomoc a založila Olena Zelenska Foundation, kterou představila v září 2022 v New Yorku. Ve stejném roce se také objevila na obálce časopisu Vogue. 

Tohle tedy bylo shrnutí o životě jednoho z nejznámějších prezidentských párů současnosti, o kterém toho ve spojení s probíhající válkou jistě ještě mnohé uslyšíme. 

Jan Urda