Sport 2022

V tomto roce jsme mohli vidět spoustu skvělých sportovních událostí. Hned z kraje tady byla olympiáda, dále třeba Tour de France anebo Australian Open.

Celý sportovní svět se po dlouhé covidové přestávce opět staví na nohy a začínají se znovu konat odložené akce. Tudíž toho tento rok máme v kalendáři dvojnásobek oproti minulým letům, a to jen proto aby se všechno během tohoto roku dalo dohromady.

Kariéru ukončilo pár známých sportovních celebrit. Jmenovitě jsou to Bára Špotáková, veleúspěšná česká oštěpařka, která se třikrát zúčastnila olympiády, vybojovala zlato na dvou a na té třetí bronz. Dále to byl tenista Roger Federer. Ten vyhrál, co se dalo: nejlepší hráč desetiletí, mistr světa mnoho let za sebou a také je držitelem titulu za nejvíce vyhraných Grand Slamů, což jsou největší světové turnaje. A posledním velmi významným sportovcem je britský boxer v těžké váze Tyson Fury, který nebyl za celou svou kariéru nikdy poražen, pouze jednou remizoval.

Hned po příchodu nového roku se všechno rozjelo, již tradičně začal biatlonový pohár anebo MS v hokeji. Následovaly olympijské hry v Pekingu, které se oficiálně měly konat již před rokem měly tudíž i v názvu rok 2021, což přinášelo různé názory fanoušků a i sportovců. Nakonec bylo ale rozhodnuto o zachování původního názvu.

Když uděláme skok v čase, tak nás čeká například 24 hodin Le Mans, závod, jenž se jede, jak už z názvu vyplývá, 24 hodin v kuse na závodním okruhu na východě Francie. Tři řidiči se střídají v jednom autě, a to auto, které za celý den a noc objede nejvíce kol, vyhrává. Poslední tři ročníky vyhrál tým Toyota, ale každým rokem se jejich náskok před ostatními zmenšuje.

Přes celý rok jsme se mohli těšit na závody F1, které se jedou vždy jednou za 14 dní a vždy na jiném místě. Nejblíže k nám je nejspíše rakouský okruh ve městě Spielberg, nenápadném městě s něco málo přes 5000 obyvateli, kam v době závodního víkendu přijede kolem 200 000 diváků. Ale samotné tribuny pojmou „jen“ 90 000, takže se diváci musí během víkendu střídat.

V měsíci září jsme se mohli dívat na MS v cyklistice, anebo dokonce 3 diamantové ligy. Velké atletické závody se konají postupně během roku. Také se můžeme těšit na stále pokračující ligu národů ve fotbale.

Od října do konce roku, už se toho moc dít nebude, protože v nejvíce zalidněných částech světa začíná zima, a pro mnoho sportů to znamená zaslouženou zimní přestávku. Naopak, ale fanoušci zimních sportů musí zpozornit, jelikož začnou různé závody ať už na běžkách, lyžích, bobech nebo podobné. Jednoduše už začíná plnohodnotná zimní sezóna.

Ovšem třeba fotbalu ještě není odzvoněno, protože se na začátku prosince bude konat ještě dlouho očekávané MS v Kataru. Kvůli této významné události bylo přistavěno několik nových stadionů. Ten s největší kapacitou pojme až 90 000 lidí a nejmenší něco přes 40 000. Jen pro porovnání: největší fotbalový stadion v česku pojme jen asi 20 000 diváků.

A jsme na konci roku. Sportovní fanoušci se už můžou začít připravovat na nový kalendářní rok, kdy už se doufám vyhneme všem covidovým omezením, a půjde vše hladce.

Vojtěch Prstek