Plány na jarní prázdniny

 

Letos vyšel termín jarních prázdnin na týden na samém začátku roku. Od sedmého do třináctého února nás čekalo volno. A co se na ten týden naplánovalo?

Nejčastěji se odjíždělo na hory. V okolí není málo lyžařských sjezdovek, ale představa dlouhých svahů, prudkých vrcholků a bílých závějí láká přece jen do vyšších hor, než jsou Beskydy. Často navštěvované jsou samozřejmě Alpy – nejblíže k nám ty rakouské. Mezi oblíbené destinace patří třeba Sölden – nepříliš velká obec na jihozápadě Rakouska zasazená přímo mezi alpské vrcholy. Samozřejmě zde najdeme celou spoustu hotelů a vyhlášené lyžařské středisko s obrovskou kapacitou.

Další oblíbenou oblastí jsou italské Alpy. Skvělý areál najdeme například v severním Benátsku. Mezi skalnatými Dolomity leží Cortina d´Ampezzo. U této destinace se můžeme setkat i s názvem Královna Dolomit. Je součástí lyžařské oblasti Dolomiti Superski, která je nejrozsáhlejší lyžařskou oblastí na světě. Cortina navíc v roce 1956 hostila zimní olympijské hry.

Zajímavé lyžařské areály najdeme i v sousedním Slovensku, samozřejmě nejen ve Vysokých Tatrách. Na Slovensku stojí za návštěvu třeba Tatranská Lomnica, kde si na své přijdou začátečníci i zkušení lyžaři. Jednodušší modrou sjezdovku se stoupající výškou střídají svahy označené červeně a vrchol pod Lomnickým Štítem patří černé.

Opustit republiku kvůli lyžování, nemusí být podmínkou. Nejen nejvyšší české hory Krkonoše nabízí svým návštěvníkům spoustu sjízdných svahů. Zajímavým střediskem jsou například Horní Domky poblíž Rokytnice. Hotely a chaty zde najdeme v podstatě přímo na sjezdovce, takže není potřeba žádné zdlouhavé dojíždění. Lanovka vede až na zamrzlý vrchol Lysé hory, který nabízí výhled do krkonošské nížiny. V okolí najdeme i několik hojně navštěvovaných běžkařských tras.

Jarní prázdniny nemusí patřit jen lyžím nebo běžkám. Další zimní sport, který stojí za to o prázdninách vyzkoušet, je bruslení. Zimní stadiony v okolí zůstávají samozřejmě otevřené i mimo prázdniny. Bruslit se dá i na zamrzlých přehradách nebo rybnících, což je ale vzhledem k počasí v poslední době dost výjimečné. Pro zajímavost, ve Švýcarsku se každoročně upravuje ledová cesta pro bruslaře, kterou najdeme v Dolním Engadinu. Stezku vedoucí lesem lemují sněhové závěje, tudíž není potřeba se bát nebezpečných pádů, a to i v případě, že se cesta začne mírně svažovat.

 

Vendula Zemanová