,,Já jsem Madeleine McCann,“ tvrdila jednadvacetiletá polka Julia Wandelt, ,,a nelžu,“ dodala. Je doopravdy možné, že po 16 letech od zmizení malé Maddie konečně víme, kde je a co se jí stalo, nebo je to jen další hoax a Julia se snaží získat slávu?  

Počkat, vraťme se hezky na začátek. O čem to tu mluvím? Kdo je vlastně Madeleine McCann? Dobrá otázka, pojďme se na to podívat. 

V roce 2007 tehdy skoro čtyřletá Britka Madeleine McCann a její rodina vyrazili na dovolenou do Portugalska. Krásný apartmán, příjemně studená voda, bazény, drinky a pláže. No nezní to úžasně? Byla to krásná dovolená až do večera 3. května, kdy se rodině otočil svět vzhůru nohama. Jako každý večer rodiče Garry a Kate uložili Maddie a její sourozence do postýlek, nato vyrazili do baru. Každý den je chodili kontrolovat cca co půlhodinu a ještě k tomu na pokoj viděli od stolu. Udělali jen malou změnu vůči minulým nocím. Nechali otevřené balkónové dveře, které nešly z venku zamknout, a chodili do pokoje tudy místo hlavních dveří, které dělaly rámus. Před desátou hodinou večerní šel zkontrolovat děti Garry, ale na cestě zpět se zapovídal s kamarádem, kterého potkal po cestě. V tento okamžik ho viděla jeho další kamarádka. A také viděla tmavovlasého muže, jak utíká z hotelu držíc dívku ve stejném pyžamu, které měla tu noc na sobě Maddie. Okolo půl desáté šla Kate zkontrolovat děti. Když vešla do apartmánu, s hrůzou zjistila, že je otevřené okno a Maddie není k nalezení. Nechala děti v apartmánu, běžela to říct manželovi a na recepci, ze které zavolali policii. Ta přijela až o půl jedenácté, s domněnkou, že se Maddie někde schovala a není třeba paniky. Policie, přátelé a dobrovolníci hledali celou noc a následující den, ale nic nenašli. Policie vyslechla všechny svědky, dokonce pomáhala i britská policie, ale i přes to všechno nenašli skoro nic. ,,Bylo to jedno z nejhůře zajištěných míst činu, jaké jsem kdy viděl,“ prohlásil zástupce britské policie. Přece jen se na místě činu vystřídalo přes 20 lidí předtím, než stihli sejmout otisky prstů. 

Bylo spousta podezřelých, ale bylo jich tolik, že je nemá smysl uvádět všechny, jelikož 95 procent z nich bylo vyřazeno ze seznamu. Je jen pár, kteří byli zásadní či stojí za zmínění. Podezřelý číslo 1: Kate a Garry McCann. Proč? 1. Nechali otevřené balkónové dveře. 2. Další den se už do pátrání nezapojili. 3. Pes v jejich autě identifikoval ,,pach smrti“. 4. Kate nechala své děti v apartmánu potom, co zjistila, že Maddie není v posteli. 5. Hned nahlásili, že Maddie někdo unesl, aniž by o tom měli důkazy. Nakonec byli však rodiče očištěni od viny. Podezřelý č. 2: Muž z hotelu. Vypadalo to, že ji unesl on. Ale díky svědkům policie tohoto muže dohledala. Zjistili, že se jednalo o jeho dceru. Podezřelý č. 3.: Pizza Gate a.k.a pedofilní gang. Pizza? Krycí název. A proč? Vedoucí tohoto gangu bratři Podesta se nápadně podobali muži, který byl viděn s domnělou Maddie. Vina neprokázaná. 

Tak už víte, co se osudnou noc stalo, a teď přejeďme na časové ose o 16 let dál. Na Instagramu, Facebooku, YouTube a TikToku se začínaly objevovat videa Julie Wandelt. Jednadvacetiletá polka, která tvrdila, že je ztracená holčička Madeleine McCann. Je vzhledově velmi podobná Maddie:  Blond vlasy; hnědý flíček v oku, stejný jako Maddie; ďolíček na levé tváři, stejný jako Maddie; mateřská znaménka, stejná jako Maddie. Jako další důkazy pokládala fakt, že nikdy neviděla fotky její matky v těhotenství, nebo fotky jí samotné do cca 4 roku života. Další je to, že nemá zápisy ve zdravotním a očkovacím průkazu až do 6 roku. Také se při rozhovoru s vychovatelkou ze školky dozvěděla, že do školky nastoupila až v 5 roku života. Jako další důkaz pokládala to, že druhý manžel její babičky je nápadně podobný jednomu z identikitů podezřelých z únosu Maddie a tento její nevlastni dědeček ji měl údajně sexuálně zneužívat jako malou. Dokonce za to šel na 12 měsíců do vězení. Ale tato informace není prokazatelná. Další důkaz je ten, že v nemocnici, ve které se měla narodit, není záznam o nikom se jménem Wandelt.  

,,Fotky a rodný list ukradla a ukryla,“ řekla její matka pro rozhovor k Dr. Phillovi, ve kterém promluvila i samotná Julia. Také její teorii vyvrací to, že při nástupu do školky uměla plynule polsky, což by bylo pro tak malé dítě, které nikdy o polštině ani neslyšelo, skoro nemožné. Také nesedí její věk. Maddie by teď bylo 19 let, ale Julii je 21 let. Prohlásila však, že se vždy cítila mladší, takže je možné, že tato možnost není nesmysl. 

Jak to tedy je? Našla se tedy po 16 letech malá Maddie? Jediné a rozumné východisko v tento moment byly jen DNA testy. Když však Julia žádala své rodiče o jejich vzorky, aby zjistila, zdali je jejich dcera, tak zamítli. Jako vysvětlení pokládala, že se stydí za to, co udělali, a bojí se trestu. Pak se však Julii podařilo získat vzorky a McCannovi souhlasili s testy. Zpráva obletěla celý svět. Julia Wandelt není Madeleine McCann.  

Po odhalení pravdy nastalo ticho. Ale bylo to ticho před bouří. ,,Potřebuji pomoc,“ prosila Julia. ,,Jsem na tom špatně,“ pokračovala. ,,Pomozte mi k terapiím,“ byl další z jejich pokusů. Prostě a jednoduše to končí jako každý správný příběh tohoto typu a jako průměrný stream Ladušky, škemráním o peníze. Jen v tomto případě Julia nezaštěká, ale povídá historky o tom, že je psychicky nestabilní a potřebuje peníze na terapii. Pamatujete si, jak jsem povídala o tom jejím nevlastním dědovi, co ji měl zneužívat? Jo, ten za to může. Dle všeho trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Je to reálná nemoc a je možné, že ji má, ale to by to obtěžování muselo být pravdivé. Má sice důkaz o tom, že za to byl obviněn, ale není prokázáno, že by se to stalo. 

Dle mého toto byl jen další ze zoufalých pokusů získání slávy. Dle DNA testů je doopravdy dcera své matky, otázkou je její otec. Třeba je doopravdy zmizelá dívka, jen ne Maddie. Nebo byla unesena. Nebo její matka byla prostě a jednoduše nevěrná. Uvidíme, to se asi dozvíme příště. 

 

Anna Lenomarová