Filmové ceny Oscar 2022

Jako každý rok, i letos se 27. března uskutečnil již 94. ročník udílení Oscarů. Akce se konala v Dolby Theatre v americkém Los Angeles, kde probíhá předávání od roku 2002 (předtím v Shrine Auditorium – LA). Letošní ročník s sebou přinesl několik novinek – například poprvé slavnostním večerem provázely tři moderátorky. Byl také vyhlášen vítěz v nové kategorii – Nejoblíbenější film publika, o kterém veřejnost hlasovala na Twitteru.

Ceny uděluje Akademie filmového umění, sídlící v kalifornském Los Angeles, která má více než 9,5 tisíc členů. V hlavní kategorii – nejlepší film – se nominovalo celkem deset snímků, což je maximální možný počet. Nakonec tento titul získal dramatický snímek V rytmu srdce. Poprvé tak nejlepší film vyprodukovala streamovací služba Apple TV+. „Nejlepší film“ však nebyla jediná kategorie, do které byly nominovány filmy nebo umělci. Například cenu za nejlepší režii získala Jane Campion s filmem The Power of the Dog (Síla psa). Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli si odnesla herečka Jessica Castain za film The Eyes of Tammy Faye (Očima Tammy Faye) a cenu v kategorii nejlepší mužský herec v hlavní roli dostal Will Smith za snímek King Richard (Král Richard). Jako vždy byly filmové ceny uděleny i v oblasti hudby, střihu, masek, kostýmů, zvuku nebo scénáře.

Výše zmiňovaný Will Smith se mimo jiné postaral i o drama večera – v přímém přenosu na pódiu dal ránu do obličeje Chrisu Rockovi – komikovi, který vtipkoval na účet Smithovy manželky. Ten prohlásil, že se těší na pokračování filmu G. I. Jane, ve kterém má hlavní postava (manželka Willa Smitha) oholenou hlavu. Ve skutečnosti herečka trpí alopecií, kvůli které vlasy nemá. Za tento „kousek“ si Smith vykoledoval desetiletý zákaz účasti na udílení Oscarů a jiných akcích americké filmové akademie.

Šimon Vrzala