Slabost v podobě květin

Nastává opět ten čas plný slunce, příjemného počasí a květin. Hlavně květin. Pro lidi jako jsem já, je to období plné utrpení, kdy pro nás vůně nepředstavují tu krásu, co pro ostatní. Hovořím zde o pylové alergii, se kterou se určitě setkala většina z vás. Pokud ne, jste jedním ze šťastlivců.

Jedná se o jednu z nejčastějších alergií a trpí jí skoro každý druhý člověk. Nepředstavujte si, že alergik začne pociťovat okamžité problémy při styku s květinou. Ano, samozřejmě že může, ale chci tím říct, že pyly pochází i ze stromů, a tudíž mohou být všude kolem nás. Její příznaky se mohou u každého projevovat v jiné míře. Někdo má horší rýmu, druhého trápí ekzémy. Dále se objevuje kašel, bolest hlavy nebo vyčerpanost. Při těch nejhorších případech dochází i k daleko závažnějším problémům a zásah do života je zjevný. Naštěstí lékařství pokročilo i v tomto ohledu o kousek dál a v dnešní době existuje spousta léků, které mají snížit projevy alergií.

Nejčastěji se doporučuje, aby se lidé danému alergenu vyhýbali. Jenže jak to udělat? Nemůžeme být nadosmrti zavření v nějaké kobce, kam by náš kryptonit SNAD nepronikl! Druhou variantou jsou již zmíněné léky. Ty na určitou dobu sníží nebo úplně odstraní příznaky alergie.   O lécích byste se ale měli poradit se svým alergologem, protože každý má předepsaný jiný druh i množství. Léky jsou většinou doplněné i kapkami do očí, které bývají zasaženy jako druhé v pořadí příznaků. Nejsem si jistá, jestli existuje i nějaký dlouhotrvající způsob, jak se alergie, pokud možno, zcela zbavit, ale lékařským posunem se jistě na nějaký přijde.

Abyste ale nepřidělávali práci jak sobě, tak svému lékaři, zde jsou nějaká doporučení. V teplých letních dnech byste se neměli zdržovat venku, zvlášť pokud je větrno či slunečno, ale naopak. Vhodná doba pro vycházku, je po dešti. Samozřejmě je dobré se vyhýbat místům s větší koncentrací pylů a také dbejte na to, aby se pylové částečky nikdy nezachytávaly (tj. oblečení – vyprat, vlasy – umýt). Pro jistotu u sebe vždy noste svou medikaci a pokud bude potřeba, tak ji použijte. Je toho poněkud hodně, co se této starosti týče. Proto, pokud máte ve svém okolí nějakého alergika, buďte vůči němu ohleduplní, jestli nebude mít zrovna svůj den. I alergici mají totiž dost práce se se svým trápením poprat.

 

Internet je plný rad, jak si s tímto problémem poradit, takže se nebojte zapátrat i tam. Existuje spousta stránek ohledně pylového zpravodajství, kde se třeba dozvíte, jaký pyl je v danou dobu nejzákeřnější, jak náročné období je, ale také zde narazíte na doplňující informace. Dokonce i v počasí v televizi se začalo objevovat pylové zpravodajství.

Ze nejnáročnější se sice považuje léto, ale nezapomínejte, že i to jednou skončí.

 

Natálie Hrachovcová