Rozhovor s učiteli

Učil/a jste i na nějaké jiné škole? Pokud ano, kde a jak byste ji srovnal/a s rožnovským Gymnáziem?  

Skočková: Devět let jsem učila na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí a chvíli na ZŠ ve Frýdlantu nad Ostravicí. Obě tyto školy jsou trochu jinak zaměřené než zdejší gymnázium, takže se nedají srovnávat. 

Stančík: Na konci 90. let jsem v rámci interního doktorského studia vedl přednášky a semináře z dějin práce a výroby a dějin státní správy v českých zemích na katedře historie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Poté jsem 22 let působil mimo školství, ale částečně jsem se věnoval profesnímu vzdělávání a školení dospělých v oblasti informační vědy. Praktickou zkušenost se základním a středním školstvím nemám a srovnávat proto nemohu. 

Drdová: Učila jsem na více školách různého typu a na každé jsem byla ráda. Jsem přesvědčená, že u většiny věcí záleží na tom, jak k nim přistupujeme.  

 

Proč jste si vybral/a zrovna tuhle školu? 

Skočková: Určitou roli v tom hrála náhoda, dostala jsem tip, že na rožnovském gymnázium hledají učitele výtvarné výchovy, tak jsem se ozvala a jsem tu.  

Stančík: V Rožnově pod Radhoštěm jsem žil od roku 1975 do roku 1992. Vyrostl jsem na sídlišti Koryčanské paseky a v roce 1991 jsem maturoval na rožnovském gymnáziu. Když se letos naskytla možnost ucházet se zde o místo učitele, neváhal jsem. Kouzlo návratu na místo činu. 

Drdová: Před lety jsem zde sama studovala a dlouho jsem se toužila vrátit.

 

Názor na školní jídelnu? 

Stančík: Ten nejlepší. Před dámami ze školní jídelny hluboce smekám. 

Drdová: Nejlepší školní jídelna, jakou jsem zažila!!!  

 

Na jaké škole jste studoval/a a jaké máte na tuto školu vzpomínky? 

Skočková: Studovala jsem propagační a volnou grafiku na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a poté figurální malířství na Fakultě výtvarných umění při VUT v Brně. Do obou jsem chodila moc ráda.  

Stančík: Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm, Pedagogická fakulta Technické univerzity v Liberci, Filozofická fakulta Ostravské univerzity. Na všechny tři školy mám krásné vzpomínky, za mnohé těmto školám vděčím a v žádném případě bych neměnil. 

Drdová: Studovala jsem na Filosofické fakultě univerzity v Olomouci. Vzpomínky mám jenom hezké – na studium, pedagogy, spolužáky i na město.  

 

Jaké předměty učíte? Jaký preferujete? 

Skočková: Vzhledem ke svému vzdělání učím výtvarnou výchovu.  

Stančík: Učím dějepis a anglický jazyk. Preferuji dějepis, protože historii jsem zcela propadnul již v předškolním věku a stále mě to drží. Jak pravil Orwell: „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost. 

Drdová: Učím český jazyk a společenské vědy. Oba předměty mám ráda stejně. Jsem naprosto šťastná, že můžu v hodinách mluvit o tom, co mě zajímá, dál se v těchto oborech vzdělávat, číst knihy, objevovat a poznávat další autory a zajímavé osobnosti, zkoušet nové věci.  

 

Máte nějaké oblíbené jídlo nebo světovou kuchyni? 

Skočková: Mám ráda různá jídla z české i světové kuchyně, ale protože jsem vegetariánka, nejím maso a vajíčka, tak v úpravě bez těchto ingrediencí. Mám například ráda pinzu, obdobu pizzy, ale z rýžové mouky.  

Stančík: Oblíbené jídlo: řízky naruby. Oblíbená kuchyně: levantská (iskender kebab, kibbeh nayeh). 

Drdová: Nejraději mám českou a italskou kuchyni. 

 

Jak si představujete ideální víkend? 

Skočková: Momentálně mi stačí, když nemám žádné zásadní povinnosti, můžu chodit na procházky, vidět se s rodinou či kamarády, číst si, uvařit si něco dobrého a podobně. Nic náročného.  

Stančík: Půl víkendu strávit doma s rodinou a druhou polovinu strávit se psem na šoulačce v lese. 

Drdová: S rodinou. 

 

Jaké máte koníčky? 

Skočková: Mám vlastní ateliér, kde maluji a mám i soukromé výtvarné kurzy. Kromě kreslení a malování jsem nedávno propadla kouzlu háčkování čepic. Drží mě to asi čtrnáct dní a uvidím, jak dlouho mi to vydrží. Měla jsem období šití barevných sešitů – deníků, těch jsem pár desítek kousků vytvořila. A ráda čtu, to mám od dětství.  

Stančík: Historie, myslivost, střelba, OSINT analýza. 

Drdová: Sport a četba. 

 

Jaký je Váš oblíbený sport? 

Skočková: Sportu se nevěnuji, cvičím jógu, což ale za sport nepovažuji, protože v ní nejde o srovnávání výkonů.  

Stančík: Obávám se, že nemám oblíbený sport. 

Drdová: Není jeden, ale v poslední době převažuje něco mezi nordic walking a running, plavání, jízda na koloběžce. Dál nutně potřebuju k životu in-line brusle, kolo, lyže a tenisovou raketu. 

 

Oblíbený film nebo seriál, popřípadě kniha? 

Skočková: Filmy i seriály sleduji, ale nemám ráda násilí, ani na plátně, takže žádné drasťárny. Jak jsem již uvedla, mám ráda knihy, teď zrovna čtu již druhou od režiséra Clemense Kubyho.  

Stančík: Knihy: Umění války od Sun-c´ a Kniha pěti kruhů od Mijamota Musašiho. 
Filmy: Red (2010) a Red 2 (2013). 

Drdová: Na filmy a seriály nemám moc kdy, většinou dám přednost sportu nebo knize, ale nemůžu nezmínit Červeného trpaslíka a Monty Pythony. Oblíbených knih a autorů mám víc. Jmenovitě třeba Julia Cortázara a Jiřího Kratochvila. 

 

Máte nějaké domácí zvíře? Popřípadě jaké? 

Skočková: Přitoulaly se ke mně dvě kočky, tak jsem si je vzala domů a užívám si jejich společnost.  

Stančík: Doma máme dva psy, bernského honiče a kavalír King Charles španěla a dvě morčata. 

Drdová: Bydlím na vesnici, takže klasika: pes, kočka, slepice. 

 

Kdybyste se mohl/a potkat s jakoukoliv osobou, živou či mrtvou, kdo by to byl a proč? 

Skočková: Bylo by pro mě velmi zajímavé a inspirující mít možnost pozorovat při práci některé mé oblíbené malíře. Jako je Rembrandt van Rijn, Paul Gauguin či Paul Cézanne.  

Stančík: Byl by to François-Joseph Le Clerc du Tremblay alias otec Josef alias páter Josef. Byl osobou, kterou dnes málokdo zná, ale byl to on, kdo významně ovlivňoval osudy osob, které dnes znají téměř všichni (např. Albrecht z Valdštejna, kardinál Richelieu). 

Drdová: Napadá mě spousta osobností. Ráda bych zažila atmosféru některé ze schůzek Devětsilu.

  

Jaký styl hudby je vám nejblíže? Jaký je váš oblíbený interpret? 

Stančík: Nejblíže je mi barokní hudba (Bach, Händel, Vivaldi, Lully, Charpentier, Mouret, Rameau, Morin, Delalande, de Dampierre). 

Drdová: Hudbu poslední dobou dost zanedbávám, když už něco poslouchám, většinou vybírám z pořadů v aplikaci mujRozhlas. 

 

Tereza Lenomarová 

Martin Vrána