Rock for People

Na začátku léta, 15.-18. června, se po třech letech znovu uskutečnil jeden z největších festivalů v Česku – Rock for People. Ve středu 15. června zahájila akci kapela Biffy Clyro a po ní následovaly čtyři dny nabité hudbou.

Na celkově sedmi scénách se vystřídalo několik desítek skupin. K nejznámějším hvězdám večerů patřili například už zmíněný Biffy Clyro, Royal Blood, Fall Out Boy a hlavním hřebem, který zároveň i uzavíral celou podívanou, byli Green Day. Dohromady se pod jevišti vystřídalo asi pětatřicet tisíc diváků a náklady na přípravu překovaly dokonce sumu sto miliónů korun.

Není to ale tak dávno, kdy o Rock for People věděla jenom malá hrstka lidí. První ročník se konal roku 1995 na atletickém stadionu v Českém Brodě a trval pouhých patnáct hodin, během kterých se na jediném pódiu vystřídalo 18 kapel. Cena vstupenky se v té době pohybovala kolem 80 korun a celkem si jí zakoupilo 1 100 fanoušků. Výtěžek činící asi 70 000 Kč byl darován ústavu pro mentálně postižené děti. Od té doby festival rostl. Už o tři roky později se na scénách ukázalo více než sto kapel. Třináctý ročník, konaný tedy v roce 2007, se jako první konal ve Festivalparku v Hradci Králové, tyto o mnoho větší prostory pomohly vytvoření nových scén a pojmuly nejen o mnoho více hudebních skupin ale i návštěvníků.

V Hradci Králové ho můžeme každý první červencový víkend navštěvovat každý rok, ale s tím, že už se nejedná o malou městskou akci, ale obrovský festival hudby. V roce 2023 vystoupí například Sliknot, Muse, Architects nebo Billy Talent, takže usuzuji, že i další rok bude o zábavu postaráno.

Monika Masaříková