V listopadu 2022 se v Číně konaly nejodvážnější a nejrozsáhlejší protesty za poslední desetiletí. Tyto protesty byly způsobeny nespokojeností s opatřeními proti COVID-19, která byla v Číně přijata. Bezpečnostní aparát, pečlivě budovaný vůdcem komunistické strany Si Ťin-pchingem, využíval k potlačení nesouhlasu postupy, které byly prověřené časem. 

Úředníci na schůzce nejvyšších bezpečnostních představitelů komunistické strany dostali rozkaz „rozhodně potlačovat nezákonné a kriminální činy, které narušují společenský pořádek“, píšou státní média. Ústřední komise pro politické a právní záležitosti komunistické strany, která dohlíží na dodržování domácího práva v celé Číně, uvedla, že je „nezbytné potlačit infiltraci a sabotážní činnost nepřátelských sil v souladu se zákonem“. 

V oblastech, kde se protestovalo, byli policisté doslova na každém rohu. Některé protestující policie vypátrala a díky telefonům od nich vyzvídala současnou polohu. Jiní uvedli, že je policie žádala o adresu. V jednom případě policista navštívil dům přítele demonstrantky poté, co sama nezvedala telefon. Policista se jej ptal, zda se jeho přítelkyně zúčastnila protestu a zdůraznil, že šlo o „nezákonné shromáždění“. 

Policisté se sami orientují podle sociálních sítí. Podle kolujících informací se pak ve městech přesouvají na místa, kde se dle zvěstí měly protesty konat. Snaha polapit demonstranty je patrná i v městské hromadné dopravě, kde policisté cestujícím kontrolují telefony a hledají fotografie z protestních shromáždění. Prohlížejí také nastavení telefonů a zjišťují, zda mají lidé nastavené virtuální privátní sítě, které slouží k udržení anonymity během protestů. 

Jedním z cílů čínské vlády je potlačit informace o protestech, které se šíří přes sociální sítě. Proto dochází k cenzuře a blokování některých sociálních sítí a aplikací, které slouží k sdílení informací o protestech. 

Je důležité poznamenat, že potlačování protestů v Číně není nic nového a v minulosti byly protesty potlačovány silou. Nicméně, rozsah a odvaha protestů v roce 2022 představuje unikátní situaci a je jasné, že čínská vláda bude nadále používat různé metody k potlačení nespokojenosti veřejnosti. 

Filip Vrátný