O Vánoční hvězdě

Vánoční pohádka natočená v roce 2020 režírovaná Karlem Janákem. 

Hvězda Denička spadne z oblohy na dům učitele Vaška. Bojí se, že vyhasne, ale při životě ji drží čistá a nesobecká láska, kterou Vašek chová k princezně. Denička se rozhodne pomoct Vaškovi s princeznou a tím pomoct i sobě. 

Musím zde pochválit velmi povedené kostýmy. Také nesmím zapomenout na úžasný výběr lokace. Exteriéry točené v Tatrách ladí s interiéry natočenými například na zámku Žleby. Obsazení se velmi povedlo. S Terezou Ramba jako Deničkou, Vojtěchem Kotkem v roli Vaška, Leonie Brill, princeznou s hlasem Mariky Šoposké, a Ondřejem Sokolem jako Sirius. Musím však také pár věcí vytknout. Jednou z nich je velmi slabý děj a zlom ke konci. Také se mi nelíbil nebeský palác, byl pěkný, ale při záběrech v něm jsem si připadala jako v Thorově paláci. Nebavily mě ani neustálé záběry na obličeje postav. Při dialozích se to snést dá, ale v moment, kdy slétají z nebe nebo nastupují do kočáru, bych přidala i trochu pozadí. Také mi přijde zbytečné obsazení Leonie. V její roli by dle mého stačila jen její dabérka.  Ale odvedla dobrou práci. Také Ondra Sokol zahrál svou roli sice úžasně, ale do této pohádky ho byla prostě škoda. 

Celkové hodnocení: 4/10 

 

Krakonošovo tajemství (obsahuje spoiler) 

Pohádka uvedená v roce 2022, odvysílaná 25. 12., režírovaná Peterem Bebjakem, si obsadila 1. místo v největší sledovanosti od roku 1997. 

Příběh vypráví o šlechtě v 19. století na zámku Hůrka. Štěpán, nový pán zámku, s jeho mladší bratrem Adamem a národopiscem Jiráčkem, se snaží najít poklad v krkonošských skalách. Oba pokusy jim však překazí Krakonoš. Liduška, beznadějně zamilovaná do Adama, to však nenechá jenom tak. 

Zde mám určitě víc chválení než výčitek. Nádherně propracované kostýmy jsou doplněny exteriéry Krkonoš a interiéry hradů Kost a Sovinec. Herecké výkony jsou impozantní. Zazářili zde např.: David Švehlík v roli Krakonoše, Jakub Prachař jako Štěpán, Leona Skleničková si zahrála Lidušku, Ondřej Sokol ztvárnil Jiráčka a Jan Nedbal jako Adam. Pan Sokol zase zahrál menší, ale úžasnou roli a nedokážu si na jeho místě představit někoho jiného. U této pohádky jsem měla konečně pocit, že se nejedná o napodobeninu nějakého amerického odpadu, ale o převážně českou pohádku. Také chválím geniální příběh. Musím však i něco vytknout. To jsou pro upřesnění špatné speciální efekty, které úplně zkazily dojmy z dramatických scén. A poslední věc, která naštvala snad každého diváka, je fakt, že Liduška nezůstala u Krakonoše. Já být jí, u pana Švehlíka v chaloupce se zamknu, hned když tam vlezu, a už tam zůstanu. Ale to je příběh na jindy. 

Celkové hodnocení: 8,25/10 

Anna Lenomarová