Filmový festival v Karlových Varech

Letos se od 20. do 28. srpna v Karlových Varech v hotelu Thermal konal Mezinárodní filmový festival, a to již 55. ročník. Pokud zabrousíme do historie festivalu, zjistíme, že se v Karlových Varech koná již od roku 1947 a je jedním z nejvýznamnějších festivalů Evropy. O rok později bylo také poprvé uděleno ocenění Křišťálový glóbus. V roce 1994 se do čela festivalu postavil herec Jiří Bartoška a filmová publicistka Eva Zaoralová. Tito dva dokázali festivalu vrátit prestiž a povznést jej zpět na světovou úroveň, o kterou akce přišla kvůli tlaku režimu před sametovou revolucí.

Kromě českých herců a hereček se zde objevily i letos zahraniční celebrity. Cenu za přínos světové kinematografii obdržel britský herec Michael Caine, dnes již 88letý pán. Je známý například z filmů Špinavá hra, nebo rolí Alfreda ve filmové sérii Batman. Cenu prezidenta festivalu obdržel český režisér Jan Svěrák, jenž se proslavil filmy Po strništi bos nebo Obecná škola. Stejnou cenu vyhrál i americký herec Ethan Hawke, který si zahrál ve Společnosti mrtvých básníků, nebo Před úsvitem.

Letošní ročník festivalu byl historicky první, na kterém soutěžily jak hrané, tak dokumentární snímky. Bylo představeno přes 200 různých filmů. Zahajovacím filmem se pak stal český snímek Zátopek, popisující život Emila Zátopka a jeho ženy Dany. V hlavních rolích tohoto životopisného dramatu se objevili Martha Issová a Václav Neužil. Film byl nominován na Oscara. Taktéž obdržel diváckou cenu. Hlavní ocenění, výše zmíněný Křišťálový glóbus, dostal film od srbského režiséra Stefana Arsenijeviće jménem Strahinja (někdy uváděný i pod jménem As far as I can walk), který pojednává o nelehkém životě ghanských migrantů v Srbsku. Zvláštní cenu poroty obdržel český film Každá minuta života, ve kterém režisérka Erika Hníková rozebírá důležitá témata o výchově dětí. Ocenění za režii převzal německý režisér Dietrich Brüggemann, jehož rukou vznikl třeba film Křížová cesta. V kategorii nejlepší ženský herecký výkon vyhrála herečka Éléonore Loiselle za roli ve filmu Boje. Ibrahim Koma, jenž hrál v již zmíněném filmu Strahinja, vyhrál také cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Velkou hvězdou letošního festivalu byl, nám všem známý, Johnny Depp. Když přiletěl, čekaly na něj davy nadšených fanoušků. Depp měl na festivalu představit dva filmy, dokument Hrnec zlaťáků: Pár drinků se Shanem MacGowanem, zobrazující život frontmana irské skupiny The Pogues, ve kterém Johnny vystoupil jako MacGowaneův dlouholetý kamarád. Druhý film, Minemata, drama, ve kterém si Depp zahrál hlavní roli žurnalisty, žijícího v rybářské vesničce Minemata v Japonsku, kde lidé trpěli otravou rtutí vypouštěné z blízké továrny, uvedl herec v Městském divadle. Film je natočen podle reálné události, která se odehrála v letech 1971-73.

Příští ročník Karlovarského filmového festivalu se za příznivých podmínek uskuteční již 1. – 9. července 2022.

Tereza Lenomarová