Česká Družice

 

Před víc než měsícem se vznesla do kosmu (už v pořadí 9.) družice pocházející z ČR a nesoucí název VZLUSAT-2. Stojí za ní Výzkumný a zkušební letecký ústav, zkráceně VZLÚ. Do vesmíru vzlétla 13. ledna 2022 za pomocí rakety Falcon 9 od společnosti Elona Muska – SpaceX. Zemi obíhá ve výšce 500 až 600 kilometrů a celý povrch oběhne zhruba za 95 minut.

Úkolem družice je pozorování země za pomocí dvou experimentálních kamer. Avšak hlavním účelem mise je otestování technologie, jež má VZLUSAT-2 na sobě. V nynější chvíli má ve svém těle zabudované např. už dříve zmíněné dvě velice přesné kamery, komplexní řídící systém, detektory radiace, dozimetrické systémy, nebo detektor gama záblesků. Pokud se prokáže funkčnost všech zařízení, která byla do vesmíru vyslána, mohla by být poté komerčně prodávána.

I když s takovým počtem aparátů si nejde představit nic jiného než nějaké vesmírné plavidlo obřích rozměrů, v tomto ohledu vás musím zklamat. Tento satelit je takzvaný CubeSat, což znamená, že se skládá ze tří kostek o rozměru 10x10x10 cm a váží jen pár kilogramů. V tuto dobu se z ní stala druhá družice zmíněného typu, hned po VZLUSAT-1.

Česká republika však nehodlá skončit jen u dvou CubeSatů na oběžné dráze a do roku 2030 chce, pomocí právě nyní testovaných technologií, vytvořit konstelaci čtyř českých satelitů. Kdyby se to povedlo, dostala by se naše země do úzkého klubu dvou desítek států, které jsou takových věcí schopny. Tento projekt zní pro náš národ velmi příznivě, ale na jeho výsledek si budeme muset počkat do roku 2030.

 

Štěpán Adámek