Zima je již v plném proudu a tradičně s ní i zimní sporty, které jsou po několik staletí její neodmyslitelnou součástí. Každoroční stálicí, která si drží obrovskou fanouškovskou přízeň, je biatlon. Tento sport se pyšní svou hlubokou historií, první mistrovství světa v této disciplíně se uskutečnilo v roce 1958 a od této doby se neustále rozvíjí. Vznikají nová pravidla, disciplíny a obnovuje se také tým naší české biatlonové reprezentace.  

Právě ta si prošla minulý rok velkou změnou. Opustili je biatlonové hvězdy jako například Ondřej Moravec, Eva Puskarčíková nebo před dvěma lety Michal Šlesingr. Nahradili je nováčci z IBU junior cupu (jedná se o každoroční juniorský okruh závodů pořádaný mezinárodní biatlonovou unií) – Tereza Voborníková nebo například Jonáš Mareček. Co se ovšem nezměnilo, je naše pozice v hodnocení národů, kde si Česká republika drží stálé úctyhodné 5. místo. Znamená to pro nás mimo jiné vhodné pozice při startech štafet nebo povolení nasadit na start až pět našich reprezentantů (žen i mužů).  

Tuto sezonu odstartoval světový pohár ve Finském Kontiolahti, kde medailová umístění českého týmu nepadla, ale muži obhájili 5. místo ve štafetě. Dále se soutěž přesunula do Rakouského Hochfilzenu. Tady obsadila Markéta Davidová dvě medailové pozice, a to 2. a 3. místo. Nakonec tým navštívil Francouzské městoAnnecy Le Grand Bornand a 5. 1. 2023 se stala zastávkou Slovinská Pokljuka. Letošní rok 2023 není olympijský, i přesto nás kromě závodů již zmiňovaného světového poháru čeká mistrovství světa i Evropy a 2.3. 2023 se můžeme těšit na přesun světového poháru k nám do Nového města na Moravě. 

V současné době se zapojujeme také do soutěží pořádaných mimo IBU cup – 28.12.2022 se uskutečnila biatlonové exhibice v Gelsenkirchenu. Jedná se o mezinárodní závod smíšených dvojic s názvem World Team Challenge pořádaný na známém fotbalovém stadionu Schalke. Již tradičně nás zastupovala dvojice Michal Krčmář, Markéta Davidová, kteří se nakonec umístili na 7. místě. Letos se však do této soutěže zapojili také dva noví reprezentanti, a to dvojice Tereza Voborníková s Jonášem Marečkem. Zúčastnili se v závodě talentů a odváží si ve velké konkurenci vybojované 2. místo.  

Biatlon se v současné době stal nejen sportem, ale také pomocí. Generali Česká pojišťovna vytvořila projekt s názvem Trefa pro Leontinku. Prostřednictvím této nadace věnuje finanční prostředky Nadaci Leontinka ve výši 500 Kč za každý sestřelený terč českých biatlonistů v závodech Světového poháru v sezóně 2022/23. Mezi společností nese tento projekt velmi kladné ohlasy. 

Tato sportovní kapitola se pohybuje stále rychleji. Postupně se zapojují nové státy a biatlonová rodina se neustále rozrůstá. Mezi dětmi a dorostenci popularita roste. Letošním vrcholem mládežnických kategorií se stala zimní olympiáda dětí a mládeže, která odstartovala 23.1. 2023 ve Vrchlabí. 

Bára Porubová