Aneb časopis Gústav nedávno zaujalo…

Amnesty International je mezinárodní apolitické hnutí bojující za dodržování lidských práv. Hnutí vzniklo v roce 1961 a funguje dodnes po celém světě v přibližně 150 zemích a s 10 miliony členy a spolupracovníky. Před rokem 1989 nemohla mít Amnesty International pobočku v Československu, stejně se však hnutí snažilo pomoci nespravedlivě odsouzeným a pronásledovaným osobám na našem území. Pobočka Amnesty International v Česku začala fungoval po roce 1991, respektive 1993. 

Amnesty International rovněž pořádá velké množství akcí, mimo jiné takzvaný Maraton psaní dopisů.

Co je Maraton psaní dopisů?

Jedná se o kampaň založenou na ručním psaní dopisů, které mají vyzývat vlády, úřady nebo jiné zodpovědné osoby v konkrétních zemích ke změně – k činu. Jejich impulsem jsou zjištění o porušení lidských práv u konkrétní osoby. Dopisy je však možné zaslat i přímo odsouzeným nebo obviněným či jejich rodinám a vyjádřit jim tak své sympatie a podporu. Dopisy mohou psát jednotlivci, skupiny nebo instituce. Principem je upozornit na závažný problém, čehož je možné docílit právě kvantitou dopisů. Více informací a konkrétní příběhy si je možné přečíst přímo na stránkách Amnesty International: https://maraton.amnesty.cz  . Kupříkladu v loňském roce se podařilo vysvobodit čtyři politické vězně z celkových šesti závažných případů.

Jak se může kdokoliv do Maratonu psaní dopisů zapojit?

Zapojit se lze individuálně nebo skupinově. Individuálně jednoduše napíšete dopis konkrétní osobě, kterou si můžete najít na stránkách AI nebo si o ní přečíst v médiích. Dále se zaregistrujte na stránkách AI, kde dostanete všechny potřebné informace, abyste mohli dopis odeslat (popřípadě i online). Skupinově se můžete zapojit přes skupinovou akci Maratonu, pořádanou většinou dobrovolníky – i o těchto akcích se dočtete na stránkách AI.

Chcete vědět víc? Inspirovat se? Koukněte na stránky Amnesty International a sledujte náš Gústav!

Eliška Punčochářová