Zimní olympijské hry v Pekingu 2022
Od 4. do 20. února se v čínském Pekingu konaly XXIV. zimní olympijské hry. Je to první město, které hostilo letní i zimní olympijské hry, čehož Číňané patřičně využili a „zrecyklovali“ některé stavby z letních her. Olympiády se zúčastnilo 2922 sportovců a bojovalo se v patnácti sportech.
S olympiádou se pojí samozřejmě i několik symbolů, například pochodeň nebo maskot. Tradiční štafeta s pochodní? v pořadatelské zemi trvala pouhé dva dny a prošla městy Čang-ťia-kchou a Pekingem. Nakonec se cesta zakončila 4. února na zahajovacím ceremoniálu. Neviděli jsme ale klasickou pochodeň, na kterou jsme všichni zvyklí, protože tato pochodeň nebyla velká a mohutný plamen nešlehal do všech stran. Byla to malá pochodeň ve velké sněhové vločce, složené z vloček malých s názvy zúčastněných států.
K olympiádě samozřejmě patří i maskot. Letos jí byla panda Bing Dwen Dwen od designéra Cchao Süe. Tento maskot vyhrál nad dalšími skoro šesti tisíci dalšími návrhy.
Mnoho lidí odsuzovalo olympiádu v Číně, protože se zde často ničí životní prostředí nebo porušují lidská práva. Příkladem toho může být zmizení čínské tenistky Peng Shuai, která byla nezvěstná po obvinění čínského vícepremiéra Čang Kao-li ze znásilnění. Olympiádu také bojkotovalo několik států. K diplomatickému bojkotu her se přidaly Spojené státy Americké, Kanada, Velká Británie, Austrálie, Japonsko či Dánsko.
A nyní už k olympiádě samotné. Ta se konala v Pekingu a několika dalších horských oblastech, a to bez zahraničních diváků. Mezi zajímavé stadiony patřil Pekingský národní stadion, s designem ptačího hnízda, kde se konal zahajovací a závěrečný ceremoniál. Dále Pekingské národní plavecké centrum, ve kterém se hrál curling, a Big Air Shougang s elektrárnou v pozadí.
Teď to nejdůležitější – úspěchy. Největší naděje, Ester Ledecká, svůj úkol splnila na výbornou.
Ve snowboardingu vybojovala zlato a ve dvou disciplínách na lyžích čtvrté místo. Martina Sáblíková získala bronz ze závodu v rychlobruslení na pět kilometrů. Je to její již sedmá olympijská medaile. Pak také dosáhla na čtvrté místo v závodě na tři kilometry. Sympatičtí manželé Paulovi na jejich první olympiádě vybojovali pro český curling šesté místo v disciplíně smíšených dvojic. Markéta Davidová v biatlonovém patnáctikilometrovém stíhacím závodu obsadila šesté místo a v závodu s hromadným startem místo čtvrté.
Ale stejně jako úspěchy, byly v českém týmu i velké neúspěchy a zklamání. Mezi ty se řadí počínání českých biatlonistů nebo vyřazení našich hokejistů v osmifinále se Švýcarskem. Na minulé zimní olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu vybojovali čeští sportovci sedm medailí. V Pekingu jen dvě.
Doufejme tedy, že budou další olympiády pro českou výpravu úspěšnější. Ta nejbližší letní se bude konat v roce 2024 v Paříži a zimní v roce 2026 v italském Miláně a Cortině.
Jan Urda