Život po střední škole

Volba vysoké školy je jeden ze zásadních momentů v životě. Občas se vám ani nezdá, jak rychle čas uplyne a opět stojíte před novým výběrem. Možná vás začne přepadat strach, protože si stále nejste jisti nebo jednoduše nevíte, kam dál. Budoucnost se zdá být nejistá, ale vy jediní jste páni vašich osudů.

Nejdůležitější a nejtěžší je výběr oboru, který budete studovat po následující léta. Neměli byste být k výběru lhostejní, protože vysoká škola je přece o něčem jiném. Je nesmysl, abyste se věnovali specializaci, pro kterou nemáte cit, nadání nebo zájem. Akorát je to zbytečná ztráta času. I když se vaše obzory rozbíhají několika směry, nikdy není na škodu podat si více přihlášek. A to i pokud víte, jaký obor studovat chcete. Nejenom, že se zvýší šance pro studium vašeho oboru, ale můžete mít větší jistotu v úspěchu.

Co vám také pomůže při rozhodování je město, ve kterém chcete strávit svá vysokoškolská léta. Já osobně vím, že mě neláká Praha, a proto ani neuvažuji nad školami, které se zde vyskytují. Město vaším výběrem taky pěkně zahoupá.

Někdo ale nemusí být připravený dál studovat a raději by využil menší pauzy před tím, než se pustí do nové kapitoly. Taky proč ne? Jedna z dobrých možností se skrývá v podobě zahraniční práce ať přes agenturu nebo na vlastní pěst, nikdy nevíte, kde vás co potká. Taková životní příležitost se neodmítá. Možná vás daná destinace chytne natolik, že tím otevře nové možnosti, o kterých jste ani nevěděli. Nakonec byste se rozhodli zůstat, studovat anebo pokračovat v práci někde v zahraničí.

Pokud pociťujete při myšlence na budoucnost paniku a absolutně nemáte žádný plán, kterého byste se rádi drželi, rozhoďte své sítě. Nikdy není na škodu zajistit si zadní vrátka pro případ nouze. Někdo se necítí na cestování do zahraničí, a tak může klidně zkusit pracovat u nás. Jako všestranný člověk se nemusíte upínat k jedné specializaci a při práci klidně studovat dál nebo se pomocí kurzů učit něco jiného.

Denně přibývá čím dál více možností, které se vám nabízejí. Možná ani nevíte, co se ve vás samotných skrývá a co přesně chcete, proto by nebylo na škodu si předem zjistit, co by vás bavilo a čeho se nebojíte.

Nejde o to, co si vyberete, ale o to, jestli je to to, co by vás bavilo. Nikdo vám nemůže „kecat“ do toho, jak se máte chovat nebo co dělat. A i kdyby, oni za vás školu nevystudují, práci za vás neoddřou a život neprožijí. Záleží hlavně na vás, co se svým životem uděláte. A to i kdybyste se pustili do něčeho, co za pár let opustíte změnou našich preferencí.

A jestli vaše plány přece nevyjdou, neznamená to, že se musíte vzdát. Pokud se vám jedny dveře zavřou, určitě se otevřou druhé. Neměli byste se bát je využít!

Natálie Hrachovcová