Shrnutí roku 2021

Když jsem před rokem psala shrnutí roku 2020, ani jsem netušila, že tolik věcí bude stále aktuální/aktuálních i za rok. Také jsem si říkala, o čem budu psát. Vždyť se toho zas tolik nestalo. Po krátkém průzkumu jsem ale zjistila, že se skutečně pletu.

I když to zní děsivě, pandemie a opatření se staly součástí našich životů. Oproti předešlému roku se začalo ve velkém očkovat, ale to je téma pro jiný článek. Obecně všichni chceme, aby to všechno už bylo za námi. Hlavně doufám, že stejným tématem nebudu začínat i příště.

Kde jinde začít než v prvním měsíci roku? V lednu se všechny naše pohledy upřely na USA a jejich vládu. V listopadu 2020 byl zvolen jako 46. americký prezident Joe Biden. Proti tomuto vítězství se ohradilo několik příznivců jeho protikandidáta, neshody vyvrcholily útokem na Kapitol Spojených států amerických, při kterém demonstranti pronikli až do jednacích síní.

Jaké jsou nejdůležitější dopravní cesty na světě? To se ukázalo už 23. března, kdy se v Suezském průplavu zasekla nákladní loď Ever Given. Trvalo více než 6 dnů, než mohly ostatní plavidla proplout. Některé firmy se rozhodly poslat své lodě kolem celého afrického kontinentu, přesto tato událost měla obrovský dopad nejen na dopravu, ale i na ekonomiku.

Nemůžu opomenout ani sportovní události, kterým vévodila olympiáda v Tokiu. Ta byla kvůli epidemické situaci přesunuta z minulého roku do tohoto. Čeští sportovci si z Japonska odnesli celkem 11 medailí, z toho 4 zlaté: ze střelby, kanoistiky, juda a z tenisu. A kromě sportovních soutěží se jako každý rok konala Eurovision, evropská hudební soutěž, kterou vyhrála italská rocková skupina Måneskin.

Tento rok většinu našeho volného času užíraly nové filmy a seriály. Marvel Studios vydala několik filmů jako Black Widow, Shang-Chi a legenda o deseti prstenech nebo Spiderman: Bez domova. Ostatní filmy, jako například Poslední souboj nebo Klan Gucci, se také nenechaly zastínit. Ze seriálů se rozhodně často mluvilo o Squid game, Papírovém domě, Zaklínači nebo o Arcane. Samozřejmě vyšlo i pár skvělých českých filmů, za zmínku stojí hlavně životopisný snímek Zátopek.

Stalo se i několik smutných událostí. Ve stínu pozitivních událostí se děly takové věci, jako třeba obrovské potopy v Německu nebo v Belgii. Tornáda, nejen u nás, ale i hurikán Ida v USA, který zapříčinil smrt několika desítek lidí. Extrémní vedra nebo zemětřesení, např. v Indonésii. Umřelo taktéž mnoho známých osobností. Celý svět zasáhla hlavně smrt manžela britské královny, prince Philipa. U nás, v Česku, všechny překvapil odchod Miroslava Žbirky, známého slovenského zpěváka.

Zapomenout nesmím ani naše české události. 27. března až 11. května probíhalo sčítání lidu, které bylo zároveň třetím sčítáním v samostatné České republice od doby jejího vzniku. Na začátku dubna byl odvolán dosavadní ministr zdravotnictví Jan Blatný a byl nahrazen Petrem Arenbergerem. Po necelých dvou měsících byl i ten vyměněn, a to Adamem Vojtěchem. 12. dubna vláda ukončila nouzový stav, který trval už od října 2020, což znamenalo volné cestování mezi okresy nebo zrušení omezování nočního vycházení. Pár dní nato bylo ze země vyhoštěno několik ruských diplomatů jako reakce na nové informace o výbuchu zbrojovky ve Vrběticích. Jižní Moravu před začátkem letních prázdnin navštívily extrémní bouřky, které doprovázelo i tornádo. Celkem má na svědomí 6 mrtvých, několik zraněných a velké škody na majetku. V říjnu se konaly parlamentní volby, které těsně vyhrála koalice SPOLU. Po sestavení nové vlády byl 28. listopadu jmenován Petr Fiala novým premiérem České republiky.

Rok 2021 samozřejmě nesestával pouze z několika vybraných událostí. Každý z nás si z něj rozhodně odnesl mnoho zážitků a vzpomínek. A pokud ne, je tu nová šance v podobě roku 2022. Chtěla bych všem, kteří čtou tyto řádky, popřát hodně štěstí a mnoho úspěchů v druhém roce 20. let 21. století.

Monika Masaříková