Filip Vrátný

Vánoce, to je období, kdy se většina z nás těší na teplou atmosféru, vánoční světýlka a samozřejmě na domácí cukroví. Představa perníčků pečených s láskou a radostí je pro mnohé neodmyslitelnou součástí svátečních příprav. Ale co když se podíváme na mnohem temnější stránku perníku, který není v kuchyni, ale v laboratořích, a není tak sladký, jak bychom si přáli? 

V laboratořích, které vyrábějí “perník” v podobě methamfetaminu, se rozhodně nedíváme na vánoční specialitu. Methamfetamin, známý též jako piko, párno a další méně přívětivé názvy, patří mezi nejnebezpečnější drogy, se kterými se dnes můžeme setkat. Problém je zvláště akutní v České republice, která si v Evropě vysloužila nechvalný titul “Methová metropole.” 

Tato droga je vyráběna v malých laboratořích, často v kuchyních nebo zahradních domečcích, z levných léků bez předpisu, které lze koupit v lékárnách v Polsku. Tato domácí výroba drogy je velmi nebezpečná, nejen pro výrobce a uživatele, ale také pro okolí. Chemikálie používané při výrobě methamfetaminu jsou velmi toxické a mohou způsobit vážné zdravotní problémy pro lidi žijící v blízkosti těchto laboratoří. 

Na našem území existuje více než 250 laboratoří, přičemž nejvíce se nachází na jižní Moravě. Tato skutečnost nejenže značně rozšiřuje dostupnost drogy po celé zemi, ale způsobuje také alarmující nárůst závislosti. S více než 35 tisíci závislými občany se Česká republika potýká s vážným zdravotním a sociálním problémem. 

Droga má také vliv na životní prostředí. Nedávné analýzy odpadních vod ukazují vysokou koncentraci methamfetaminu, což naznačuje vysokou míru užívání této drogy v některých oblastech, zejména v Ostravě, Praze a Karlových Varech. Jedná se o nepochybnou ekologickou hrozbu, která by mohla skončit velmi špatně, pokud by se látka dostala do ryb, které by se mohly následně konzumovat nebo kontaminovat jiné vodní zdroje. Být vámi, dával bych si radši bacha, odkud berete svého vánočního kapra! 

Česká vláda se snaží bojovat proti problému methamfetaminu a neprodleně se snaží svého titulu „methové metropole“ zbavit, ovšem nic nejde hned. Proto nám tento titul pravděpodobně v bližší době zůstane. 

Mimo jiné, léčba závislých na pervitinu v České republice není nijak odlišná od léčby závislosti na jiných drogách. Proto nám také závislí neubývají a mnozí z nich upadají k dalším drogám. 

Věřím, že naši čtenáři si nemusí s ničím výše uvedeným lámat hlavu, ale třeba právě váš soused může být dlouho hledaný místní kuchař, kdo ví. V obou případech přeji všem hezky prožité svátky a všechno nejlepší do nového roku!