Surfařská vlna v Praze

V Praze na Štvanici v současné době vzniká unikátní vodácké sportoviště, jehož součástí je i říční surfingová vlna oceánských parametrů. Vlna na Vltavě v centru Prahy upoutává spoustu pozornosti a nadšení. Konstrukce však není levnou záležitostí a je závislá na podpoře veřejnost. Spolek organizující tento projekt odmítl nabídky investorů i možnost požádat o grant. Místo toho založil sbírku. Díky její úspěšnosti najdeme vlnu v současné době na místě, ale ne v její plné funkci. Tým, který se projektem zabývá, buduje modely, aby dovedl vlnu i detaily k dokonalosti. Momentálně je ale vlna příliš strmá.

„Není zatím příliš jezditelná. Je prudká, krátká, na hraně překlopení. Zatím ne ideální pro otevření veřejnosti. S tím se však počítalo a vše jde podle plánu,“ říká svědek podílející se na konstrukci, který samotnou vlnu i vyzkoušel. „Umělá vlna je stabilní, neměnná a člověk se na ní rychleji naučí. Nemusí se na vlny čekat ani jezdit k moři. Na druhou stranu je to menší adrenalin,“ hodnotí rozdíl mezi přírodním a umělým surfingem. „Na samotné stavbě je asi nejnáročnější ladění a všechno papírování, odkup kanálu od ministerstva obrany, komunikace s povodím…“

Před rozhodnutím o rekonstrukci dráha mezi Karlínem a ostrovem Štvanice patřila armádě.

V plánu Vln Štvanice není jen surfování, ale i rekonstrukce kanálu s divokou vodou, rozvoj tratě pro vodní slalom, vystavění nové umělé slalomové dráhy a dále také stavba kavárny, loděnice a půjčovny vodáckého vybavení. Než se celý komplex definitivně otevře veřejnosti, čeká ho ještě spousta úprav.

 Vendula Zemanová