Ohlédnutí za LOH v Tokiu

Letošní letní olympijské hry se konaly na přelomu prázdninových měsíců července a srpna v japonském Tokiu. Kvůli komplikacím s covidem-19 to také samozřejmě nebylo jednoduché. Zahájení bylo totiž původně plánováno již na minulý rok – 2020, kdy se hry nemohly uskutečnit, neboť to pandemická situace nedovolila. Přesunuly se tak na rok 2021 a slavnostně byly zahájeny 23. července. Kvůli hygienickým opatřením se olympiáda konala mimořádně bez diváků. V historii to není poprvé, co se olympijské hry nekonaly v plánovaném termínu. Mohly za to například první a následně druhá světová válka, kdy byly olympijské hry zrušeny úplně.

Tokio je jedním z měst, kde se letní olympijské hry konaly již podruhé. Mimo to zde v roce 2008 proběhla i zimní olympiáda. Další letní hry by se měly konat v Paříži roku 2024.

Letos se zúčastnilo více než jedenáct tisíc sportovců ze 205 zemí. Soutěžilo se v základních a notoricky známých sportech a byly přidány i nové, jako je sportovní lezení, karate, surfing a skateboarding. Po třinácti letech se na olympiádu vrátil také baseball a softball. Celkem se tedy sportovci utkali ve 33 sportech.

Českou zemi na olympiádě reprezentovalo celkem 115 sportovců. Pro Česko to byly nejúspěšnější olympijské hry, jelikož jsme si dovezli čtyři zlaté medaile, čtyři stříbrné a tři bronzové. Zlato získal Jiří Prskavec za kanoistiku, Lukáš Krpálek za judo, Jiří Lipták za sportovní střelbu a dvojice Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou za tenis. Stříbrné medaile jsme získali opět za kanoistiku, střelbu, tenis a hod oštěpem a zbylé tři bronzové za šerm, kanoistiku a hod oštěpem (je tedy vidět, kde naši sportovci skutečně vynikají!).

V počtu medailí se Česko umístilo na 18. místě hned za Polskem. První bylo USA s 39 zlatými, 41 stříbrnými a 33 bronzovými medailemi (celkem 113). S velkým rozdílem v počtu medailí pak Čína (88) a Japonsko (58). Celkem se rozdalo přes 300 sad medailí.

Co nám přinesou další letní olympijské hry sice nevíme, ale můžeme doufat, že budou pro Česko ještě úspěšnější, než ty letošní. V příštím roce se můžeme těšit na zimní olympijské hry v Pekingu.

Šimon Vrzala