Očkování – vysvobození od pandemie nebo jen komplikace pro celý svět? Funguje tak rychle vytvořená vakcína?
V České republice se očkovat začalo již minulý rok, a to přesně od 27. prosince 2020, kdy z USA do naší republiky dorazily první vakcíny. Aplikovat protilátky se začalo skoro hned po dodání. Strategie vakcinace je již naplánovaná a spočívá v postupném očkování od nejohroženější skupiny lidí, tedy od zdravotníků a seniorů, až po mladší a méně ohrožené obyvatele. Od 27. prosince probíhá vakcinace zdravotníků, personálu a seniorů v domovech pro seniory. Od 15. ledna se pak na očkování mohou přihlásit lidé starší osmdesáti let. Méně ohrožení občané, tedy lidé pod osmdesát let, se mohou začít zapisovat do takzvaných pořadníků, dle kterých se následně bude postupovat při dodání více vakcín. Česká republika musí zajistit vakcíny pro cca. 10,6 milionu lidí – očkovat se tedy postupně budou všechny věkové kategorie. Zatím je však objednáno pouze 5,5 milionů vakcín. Naočkovat se mohou nechat všichni, kteří jsou zdravotně pojištění v ČR, aplikace vakcín jsou hrazeny z pojištění. Problém je ale u těhotných žen a dětí – očkování pro tuto skupinu lidí zatím není vhodné. Minimální věk pro to, abyste se mohli nechat naočkovat, je šestnáct let.
Mnoho lidí si možná klade otázku: „A kde se tedy mohu nechat naočkovat?“ Odpověď je jednoduchá – naočkovat se lze nechat na tzv. očkovacích místech, která jsou ve většině větších nemocnic. Při registraci do pořadníku je možné vybrat si konkrétní nemocnici, do které se občan dostaví v dané datum, které mu bude přiděleno při registraci.
Vakcinace je nejefektivnější způsob zastavení, nebo alespoň zpomalení jakékoli epidemie nebo dokonce pandemie. Tento způsob „obrany“ proti nemocem funguje už dlouho. Například proti neštovicím se očkuje dodnes a protilátky stále zabírají. A o to, jestli je tato nově vyvinutá vakcína spolehlivá, se dle mého názoru také bát nemusíme – dnešní výzkum a vědecká medicína je tak rozvinutá, že člověk v tomto oboru dokáže divy.
Možná jste slyšeli, že po prodělání samotné nemoci covid-19 člověk získá protilátky. Z velké části je to sice pravda, ale jsou i případy, kdy lidé onemocněli i dvakrát po sobě. Takové protilátky by měly vydržet v těle cca tři měsíce. U vakcíny je tomu ale jinak – po naočkování by tyto protilátky měly vydržet delší dobu. Nikde ovšem není uvedeno, zda vydrží dlouhodobě nebo dokonce až dokonce života, jako je tomu například u neštovic či černého kašle. Je tedy dost možné, že po určitém čase budeme muset podstoupit vakcinaci znovu. Už teď se očkuje na dvě fáze, to znamená, že podání dávky je nutno podstoupit dvakrát v určitém intervalu, jelikož po použití jen jedné dávky by vakcinace nebyla účinná, nebo byla účinná jen z části. Osobně si ale myslím, že vakcína se bude stále vylepšovat a možná se dokonce vyvine i jiná. Případné vylepšení by tedy nemuselo vyžadovat přeočkování, ale to je zatím jen domněnka.
Všichni, hlavně starší nebo ohroženější lidé, by se podle mého názoru měli nechat očkovat. Je to jediné řešení, abychom se z této situace dostali ven a vrátili svět k normálnímu fungování. Do té doby, než se k očkování dostanou všichni, je ale nutno dodržovat hygienická opatření. Musíme tedy nosit roušky a pravidelně se desinfikovat. Jinak se z této koronakrize v dohledné době jen těžko dostaneme.
Šimon Vrzala