Rozhovor s paní Bajerovou
Tentokrát vám přinášíme rozhovor s paní učitelkou PaedDr. Janou Bajerovou.
Jak dlouho už učíte?
Nastoupila jsem 1. září 1987, takže učím téměř 34 let.
Učíte celou dobu jen na našem gymnáziu?
V prvním roce své pedagogické praxe jsem učila na Základní škole Komenského v Novém Jičíně. Pak, po přestěhování, tři roky na základní škole v Rožnově pod Radhoštěm. To byla základní škola Pod Skalkou. Od roku 1992 učím na gymnáziu.
Chtěla jste být vždy učitelkou?
Ano. O jiném povolání jsem nikdy neuvažovala. Už jako malá jsem si hrála s panenkami, které představovaly žáky ve třídě.
Kde jste vystudovala?
Nejdříve jsem vystudovala Střední pedagogickou školu v Novém Jičíně. Původně jsem měla učit jen v mateřské škole. Ale protože jsem maturovala již v sedmnácti letech, rozhodla jsem se pokračovat ve studiu. Byla jsem přijata na Pedagogickou fakultu v Ostravě, obor český jazyk a výtvarná výchova.
Jaké předměty učíte?
Na základní škole jsem učila i zeměpis, neaprobovaně, ale samozřejmě nyní učím český jazyk a výtvarnou výchovu. A v estetickém semináři vyučuji dějiny umění.
Jaký předmět bavil ve škole vás a proč?
Kupodivu to nebyl český jazyk. Na základní škole to byla výtvarná výchova a na střední škole pedagogika a psychologie. K českému jazyku jsem se dostala až později, když se blížila maturita. To můj zájem o český jazyk zesílil.
Co je podle vás nejlepší část vašeho povolání?
To, že se neustále setkávám s mladými lidmi. Také jsem velice ráda, když se všichni mí žáci a studenti dobře uplatní v životě, mají velké úspěchy a také, že si na mě vzpomenou. Někteří i po mnoha letech. Sama se tomu někdy až divím!
Upřednostňujete literaturu moderní, nebo klasickou?
Upřednostňuji literaturu klasickou. A myslím, že to na mě poznáte. Nemám příliš ráda experimentální literaturu. Jsem opravdu čtenářka pouze klasické literatury.
Kdo je váš nejmilejší autor/ autorka a jakou literaturu máte nejraději?
Mým nejoblíbenějším autorem je Karel Čapek a současná autorka Alena Mornštajnová (její knihy vidíte na obrázku pozn. redakce). S chutí čtu všechny žánry. Mám ráda romány, povídky, divadlo, drama, balet, ale ráda si přečtu i hezkou básnickou sbírku.
Které historické období máte nejraději?
Zbožňuji období středověku – gotiku. Obdivuji gotické chrámy a katedrály. Jsem opravdu velký nadšenec. A kdybych měla mluvit o oblíbeném uměleckém směru, tak jsem velkou obdivovatelkou impresionismu a impresionistických malířů.
Máte nějaké oblíbené umělce?
Z umělců je mým oblíbencem Claude Monet anebo náš český malíř Antoním Chittussi (jeho dílo vidíte na obrázku pozn. redakce).
Dříve jste se zmínila o vašem pobytu v karanténě. Mohla byste nám popsat vaše pocity? Chyběl vám třeba kontakt s ostatními, volný pohyb etc.?
V karanténě jsem strávila čtrnáct dní. Každý den jsem si plánovala, co přesně budu dělat. Výhodou bylo, že jsem neustále pracovala, tedy pokračovala ve své práci jako učitelka, i když přes počítač. Hodně jsem pletla, četla a neustále s někým telefonovala. Má karanténa se podle mého názoru dala vydržet. Velice rychle mi utekla.
Co podnikáte ve svém volném čase?
Jsem velice ráda se svou rodinou. Mám velmi ráda své dvě vnučky. Také ráda čtu. Cestovat bohužel nyní nemohu, ale obvykle to patří k mým předním zálibám. Chodím alespoň na procházky. Přiznám se, dokonce jsem začala malovat. To je u mě za poslední dobu asi největší změna.
Co se cestování týče, kde všude jste byla a na co ráda vzpomínáte?
Procestovala jsem hodně zajímavých míst. Asi nejdál jsem byla v Austrálii, v Sydney. Mám ráda moře, teplo, ale navštěvuji ráda i historické památky. Jako v Paříži, Amsterdamu…. Osobě bych řekla že jsem skutečný cestovatel, i když by to do mě možná někteří lidé neřekli. Ráda poznávám jiné krajiny a nové lidi. A samozřejmě ráda navštěvuji galerie. To je můj koníček.
Máte nějakou oblíbenou galerii?
Samozřejmě pařížský Louvre. A také galerii Prado v Madridu.
Na co se v současné době nejvíce těšíte?
Převažuje myšlenka, že až zítra ráno vstanu, všechno bude jako dřív a celý svět bude zdravý.
Se studenty se často potkáváte u maturit. Vzpomenete si na nějakou humornou událost?
Konkrétněji jsem přísedící i zkoušející u maturit. Má nejoblíbenější historka? Jednou jsem zeptala, v jakém ročním období se odehrává děj Máje od Karla Hynka Máchy. Maturant odpověděl, že na podzim. Na to do smrti nezapomenu!
Co byste vzkázala studentům do roku 2021?
Hlavně jim přeji hodně zdraví. A nejen jim, ale i jejich rodinám, protože není nic důležitějšího než zdraví. Věřím, že všechno dobře dopadne a že se situace změní k lepšímu. Že se opět vrátíme do zdravého světa, že překonáme všechny překážky, nástrahy, vydržíme všechny zákazy a bude zase lépe.
Děkujeme za rozhovor!
Eliška Punčochářová