Tarja Turunen – Christmas Together
Tarja Turunen, finská zpěvačka, také ledová královna severu nebo metalová královna, letošní rok odehrála hned čtyři koncerty v České republice. Vzhledem k návštěvnosti jejich dřívějších koncertů i těch letošních je Tarja v Česku až neuvěřitelně vřele vítána. Tarju si pamatují lidé buď hned od začátku její kariéry – jakožto zpěvačku skupiny Nightwish (1997-2004, později ji v kapele vystřídala Anette Olzon a dnes skupina hraje s Floor Jansen) nebo až z její sólové kariéry. Tarja, jakožto operní zpěvačka, kombinuje ve své hudbě klasický zpěv s metalovou hudbou a přitahuje tak široké spektrum fanoušků.
Letos (tedy v roce 2021) Tarja v rámci své tour koncertovala hned ve čtyřech českých městech (zejména na Moravě!) – 14. 12. ve Zlíně, 16. 12. v Praze, 17.12. v Olomouci a 18.12. v Ostravě. To vše v rámci cyklu Christmas Together. Právě ostravský koncert Tarji Turunen jsem si nemohla nechat ujít.
Koncert se konal v „Gongu“. Tato budova je součástí industriálního centra Vítkovického areálu v Ostravě. Běžně se zde pořádají koncerty, výstavy i jiné akce. Multifunkční hala Gong nese jistou zvláštnost. Koncertní síň se nachází vysoko nad zemí, až pod stropem vysoké budovy a je tak vidět specifická konstrukce, jakási železná roseta, samotné střechy. Místnost má dobrou akustiku a díky rozumně rozmístěným sedadlům může i divák menšího vzrůstu dobře vidět na pódium.
Velikost hlediště se pohybuje přesně na hraně v této době povolené kapacity hromadných akcí v rámci pandemických opatření. Při vstupu bylo však samozřejmě nutné prokázat se dokladem o bezinfekčnosti. Co se jiných opatření týče, s nošením respirátorů byla už situace horší. Spousta diváků si je nasadila jen při vstupu a kontrole, dále v budově je již neměli. I množství zkonzumovaného alkoholu několika individuí nepůsobilo na koncertu (převážně) klasické hudby, byť s metalovým podtónem, patřičně. Koncert samotný však neměl chybu.
Tarja na koncert zavítala v doprovodu tří hudebníků: violoncellisty, kytaristy a klávesisty. Elektrické violoncello stojící oproti metalovým kytarovým akordům tvořilo typickou atmosféru Tarjiny hudby, tedy zmíněných protikladů metalu a klasické hudby. Tarjino trio hudebníků se také třikrát ujalo žezla a na pódiu v nepřítomnosti Tarji zahrálo instrumentální verze koled. Tarja při zpěvu kombinovala nejen angličtinu, ale i latinu a svůj rodný jazyk – finštinu. Celý koncert započala skladbou Pie Jesu a následovalo několik finských koled jako Varpunen Jouluaamuna (Tarjina oblíbená skladba, výslovnost po mě nechtějte!). Mezi klasické vánoční písně patřila What Child Is This?, Have Yourself A Merry Little Christmas a, jako přídavek, Silent Night. V prostřední části koncertu Tarja představila hned čtyři verze zhudebněné Ave Maria, z toho tři klasické verze a čtvrtou vlastní. Jednou z posledních skladeb byla i Walking In The Air. Cover této skladby nazpívala Tarja již v roce 1998.
Koncert byl zakončen obrovskými ovacemi. Nejpříjemnějším překvapení a třešničkou celého koncertu byla Tarjina čeština. Tarja česky svůj koncert uvedla, pak několikrát poděkovala, představila svou nejoblíbenější skladbu a nakonec popřála všem krásné Vánoce. Osobně na mě toto gesto působilo, stejně jako Tarjin samotný projev i vystupování, vřele a upřímně. Zjevně se mnou souhlasili i Tarjini skalní fanoušci, kteří se slzami v očích (i ve vousech) komentovali její výstup výkřiky Bravo! a I love you!. Tarja rovněž přislíbila svůj návrat do Čech. A skutečně, Tarja se u nás zastaví příští rok hned dvakrát – v 29.10. v Pardubicích a 30.10. v Brně. Vřele doporučuji!
Eliška Punčochářová